Veri tabanına sayısal değer ekleme?

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Merhabalar,
Arkadaşlar SQL ile ilgili açıklarımı halen kapatamadım. Yine bir noktaya takıldım yardımlarınızı bekliyorum..
Tabloyu bir veritabanı gibi kullanmak istiyorum. Form üzerinden seçilmiş olan malzemenin bulunduğu satırdaki bir alana forma girmiş olduğum miktarı ekletmek istiyorum. (Alanda yazan değerin üzerine eklemek). Yani bir veritabanı takibi yapmak istiyorum. Sorunum, formdaki miktar değerini tabloya nasıl yazdıracağım. Örnek dosya Ek tedir.
İyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mith,

Biraz mantıksal hatanız vardı sanırım. Ben böyşe olması gerektiğini düşündüm. İnceleyip sorunuz varsa beklerim.

iyi çalışmalar :D

03-03-2022
Sn modalı,
Kıvrak zekanızla işin kolayına kaçmışınız :D
Yalnız bu başka bir şeye ilham oldu benim için. Form üzerindeki bir texboxa dlookup ile stoktaki değeri alıp üzerine girilen miktarı ekliyorum.
Fakat başka bir sorunum var. Bu yeni değeri veri tabanına güncelleştiremiyorum :kafa:
Kullandığım kod:
DoCmd.RunSQL "UPDATE tblStok SET StokMiktar = [txStok] WHERE MalzemeAdi ='" & [MalzemeAdi] & "';"
Hata nerde bulamıyorum, kafayı yemek üzereyim..
İyi çalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mith,

Nasıl güncelleştiremiyorsunuz anlayamadım. Güncelleştirme sorgusu kullanmanıza gerek yok. Neden gerek duydunuz anlayamadım. Güncelleştirme sorgusu bir alan için kullanışlı değil. Zaten formda verinin üstüne gelip değişiklik yaptığınızda ve ya kaydet düğümesine bastığınızda ya veri değiştirdiğinizde otomatik olarak tablo yeni verilerle güncelleşir. Güncelleştirme sorgusu toplu olarak bir çok veriyi birden güncelleştirmeye yarar. Mesela bir sütunun tüm değerlerini %10 arttırmak vb.

iyi çalışmalar :D

03-03-2022
Başım ağrıyor, bu access yedi bitirdi beni, bugün ne terslik var üzerimde bilemiyorum. Az önce foruma o kadar yazdığım mesaj bir yanlış tıkla hepsi kayboldu..
Yukarıda yazan "update" kodunda hiçbir hata yok, çok basit yapılmaması gereken hatayı yapmışım.
Sn modalı, kayıt izleyiciler vs. form üzerinde bulundurmayorum. Olası hataların önüne geçebilmek için. Çünkü programı benim dışımda kullananlar var. Formları tablolara da bağlamadım. Form üzerindeki değerleri sonradan istediğim tablolara spl ile aktarıyorum. "update" sizinde bildiğiniz gibi bütun sütunları olduğu gibi sadece bir hücreyide güncelleştirmekte kulllanılmakta, bunun için özellikle buna takılmıştım.
Bu arada aşağıdaki konudada kitlenmiş durumdayım, bir kez daha bakabilirseniz sevinirim..
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=16346&sid=c4a8cb920b5d96c6f2238a360091ffc0
İyi çalışmalar..

İki dosyayı da zip'le sıkıştırıp gönderirisen bir bakabilirim. Kısıtlamalardan dolayı mdb uzantılı ve rar dosyalarını indiremiyorum.