Verilen Formülleri Açıklamalı anlatılsa daha iyi olmaz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-09-2021
Selam Arkadaşlar sitede yüzlerce sorulan cevaplara formül,macro,vba bir şekilde cevap veriliyor gerçekten çok güzel sorular ve yardımlar geliyor ama mümkün mü bilmiyorum ama bu verilen cevaplarda bu formülleri kullanmaya bilmeyenlere faydası olması açısından formülleri kısa da olsa bir açıklama notu konulabilir mi ki formülde uygulanmak istenen daha iyi anlaşılsın...
bir örnek formül bir soru sorulmuş cevabı verilmiş formül çalışıyor ama ben yorumlayamadım...
=EÐER(A8="";B7;A8)
bu formül sorunun cevabı idi soruda şu şekildeydi alttaki boş satırları doldurabilmek için bir üsteki satırın aynısını alttaki boş satırlara otomatik yazdırılsın şeklinde
ben bu formülü yorumlarken "eğer a8 hücresi eşitse yada boşsa mı.? b7 hücresine a8 hücresindeki değeri yazmı demek oluyor bu şekilde yorumladım, formülleri kısa notlar halinde açıklama konulsa inanıyorum o formül insanların belleğine daha iyi yerleşir "çünkü bu bir şekilde anlamını bilmeden arapça dua ezberlemek gibi bir şey" oluyor ,
mesela bu yukarıdaki formülde"" işaretten sonra B7;A8 niye konmuş gibi biraz fazla mı ayrıntıya giriyorum....
ama yinede açıklama olmadan da sadece formül yardımıda hiç yoktan iyidir..
hürmetler :dua:

mustafa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 365 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-12-2024
Bunca ustanın arasında cevap yazmak ne derece doğru olur bilemiyorum fakat bildiğim kadarını yazmak istedim.

Değerler ve formüller üzerinde koşula bağlı testler yapmak ve testin sonucu temelinde bir işleme yönelmek için EÐER işlevini kullanın.

Mantıksal kontrol'ün sonucu DOÐRU ise bir değeri, YANLIÞ ise başka bir değeri verir.

Kullanılış Þekli
=Eğer(Þart ; doğruysa_değer ; yanlışsa_değer)
Yukarıdaki bilgi ışığında sizin formülünüzün açıklaması şöyle olur;
=EÐER(A8="";B7;A8)
eğer (şart) A8 hücresi boşsa yani boş şartı gerçekleşirse B7 hücresindeki veri yazılsın, yok eğer A8 hücresi boş değilse A8 hücresindeki veri yazılsın. Daha da kısa şekli ile A8 hücresi için konulan şart boş olması. Bu şart doğru ise B7 değilse A8 yazılacak.

Bu formülle aynı işlevi görecek formül;
=EÐER(A8<>"";A8;B7)
Burada sadece şartı değiştirdim. Dedim ki eğer A8 hücresi boştan farklı ise (yani boş değilse) A8 hücresindeki veri yazılsın, yok eğer A8 hücresi boşsa B7 hücresindeki veri yazılsın. Umarım faydalı olur.