Verilen Referans Anahtarına göre Girilen Veriyi Değiştirme

Excel Vers. ve Dili
Mac Excel
Merhaba,

Yapmak istediğim şey. Belirlediğim metin ya da sayı olan bir değere, başka bir değer atamak ve artık excel'de ne zaman ilk belirlediğim değeri girsem o değerin otomatik olarak karşılığındaki yeni değerle değişmesi.

Örneğin :

EXCEL Sayfasında, B5 hücresine "CM" yazdığım zaman, bunun otomatik olarak "A1" hücresindeki sayısal değere dönüşmesini istiyorum. (A1 hücresindeki sayısal değer değiştiğinde, tüm CM yazılı hücrelerde otomatik değişsin istiyorum)

Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Bu sorumun cevabını nasıl aratacağımı bile bilemedim.

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Murat OSMA

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR-EN
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-12-2028
Sayfanın kod kısmına yazı deneyiniz;
Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
    If Target.Address(0, 0) = "B5" Or Target.Address(0, 0) = "A1" Then
        With Application.AutoCorrect
            .AddReplacement Target.Value, Range("A1").Value
        End With
    End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Mac Excel
Dediğinizi yaptım ama başarılı olamadım. Hala örneğin, ben 35 yazdığımda otomatik olarak, yazdığım şey "izmir"e dönsün istediğim halde değişiklik olmuyor.

ALT + F11 yapıp. Insert'den modul yaratıp, verdiğiniz formülü yapıştırıyorum. (kelime düzeltmelerini yapıp) Sonra CTRL + S ile kaydedip, denediğimde etki göstermiyor.

Nerede yanılıyorum acaba.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Mac Excel
Bu kısma dikkat etmediniz sanırım.
Söylediğinizi anlayamadım. Benim "kod kısmına yazılması" ile anladığım şey, ALT + F11 ile açılan sayfadan Modül girilmesinden ibaret. Sizin kastettiğiniz sanırım farklı birşey.

İleri düzeyde EXCEL bilgim yok, sadece karşılaştığım bu durumu aşmak için bu makro çözümüne ihtiyacım oldu. Eğer sizin için sakıncası yoksa, adım adım tarif edebilir misiniz yapmam gerekeni.

İlginiz için teşekkürler.

Murat OSMA

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR-EN
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-12-2028
VBE Penceresinin sol tarafındaki sayfa isimleri üzerinde çift tıklarsanız veya sağ tıklayıp view code'u seçerseniz; o sayfa ile ilgili kod kısmı görünecektir. Kodlarınızı bu alana yapıştırın ve tekrar deneyin...

Not: Belirttiğim sayfa alanı sizde yok ise; View menüsünden Project Explorer'ı seçin.
Ya da VBE Penceresindeyken Ctrl + R tuşlarına birlikte basın.

Resimde de göreceksiniz.

Ekli dosyalar