Verileri sırayla kopyala yapıştır yaparak, hesaplama sonuçlarını sırayla yazdırmak

Excel Vers. ve Dili
2021
Bir makine parçası üzerine gelen x ve y doğrultusundaki kuvvetler tablo şeklinde elimde var. Bu kuvvetleri girerek hazırladığım excelde mukavemet hesabı yapıyorum. Yapmak istediğim şey; elimdeki 10larca x-y değerini ikili şekilde copy-paste yapıp hesaplattıktan sonra çıkan sonucu tekrar copy paste yapıp tablo haline getirmekten kurtulup, bunu otonom hale getirmek. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Yapmaya çalıştığınızı Örnek dosyada manuel yapılmış olarak gerekli açıklamalarla beraber, harici dosya yükleme sitelerine yükelyip link paylaşabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2021
Excel dosyası burada. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yqHNskfOdgWmvonQPy_iQyrWfddaRwqD/edit?usp=sharing&ouid=107225323235010837866&rtpof=true&sd=true

Çekilecek verilerin altındaki x ve y değerlerini her bir satır için ikili şekilde kopyala-yapıştır yaparak yandaki formül için kullanılan hücrelere alıyorum. Sonra çıkan sonucu tekrar kopyala-yapıştır ile ayrı bir tablo yapıyorum. Bunu 100lerce satırlık bir veride yapmam çok zamanımı alıyor ve amele gibi hissettiriyor:) Bunu otomasyon şekilde nasıl yapabilirim? Makro vs. yazarak, sırayla x,y değerlerini alıp çıkan sonucu da her bir satıra sırayla yazdırabiliriz sanki.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Formülle çözüm istiyorsanız
ilk satır için formülü =(C5*0,4)+D5 yazdıktan sonra formülü yazdığınız bu hücrenin alt sağ kısmına çift tıklarsanız o hücrenin bulunduğu sütunda kullanıdğınız satır sayısı kadar formül otomatik kopyalanır.

Makro ile istiyorsanız lütfen belirtin.

Excel Vers. ve Dili
2021
Tabii bunu son kısım için kullanabilirim süpersiniz fakat esas beni uğraştıran verileri sırayla formül hücrelerine alma kısmı. Eğer orayı çözebilirsek harika olur ya. Makro ile mümkünse isterim tabi:)

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Formülü aşağı doğru çektiğinizde zaten formülün başvurduğu hücreler de değişecek.
Bu şekilde bir excel deneyiminizle Makroda neden ısrar ediyorsunuz onu anlamadım.

Excel Vers. ve Dili
2021
şöyle ki; bu size örnek olsun diye attığım excelde tek bir formül var. Bunda çalışıyor fakat benim normalde kullandığım excelde 40+ bağlantılı formül, aralarda if döngüleri vs de var. Bu dediğinizi karmaşık bir excelde nasıl uygulayabilirim ki?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sorunuzu bu sorduğunuz haliyle VBA ile yapınca eminim ki devamında "asıl dosyam şu şekilde - formüllerim farklı - hücrelerim farklı " gibi bir çok gerekçe ile revize isteyeceksiniz.

Sorunuza hızlı ve doğru cevabı tek seferde alabileceğiniz şekilde doğru olan dosyanızı paylaşmanızı tavsiye ederim.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
şöyle ki; bu size örnek olsun diye attığım excelde tek bir formül var. Bunda çalışıyor fakat benim normalde kullandığım excelde 40+ bağlantılı formül, aralarda if döngüleri vs de var. Bu dediğinizi karmaşık bir excelde nasıl uygulayabilirim ki?
.

Siz bu karmaşık durumu açmazsanız, biz nereden anlayacağız. Lütfen örnek dosyanızı bu karmaşık durumu gösterecek şekilde düzenleyin.

.

Excel Vers. ve Dili
2021
Endüstriyel kullanımda olan bir data olduğundan gizlilik gereği paylaşamadığım için böyle sormak zorunda kaldım kusura bakmayın çok haklısınız. Ben bu sırayla copy-paste prosesinin çok basit bir çözümü vardır diye düşünerek cahilliğimden uzattım mevzuyu. Müsait olduğumda uygun bir excel ile tekrar sorayım. Zamanınızı aldım hakkınız helal edin, özür diliyorum tekrar.