Veritabanı Uygulaması geliştirmek

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-10-2026
Merhaba herkese,

Veritabanı geliştirmek konusunda teorik bilgi sahibiyim ancak deneyimim olmadığı için başlangıç yolumu çok iyi belirlemem gerekiyor.
Bu anlamda şuana kadar sağdan soldan duyduğum bilgiler doğrultusunda veritabanı geliştirmek için aşağıdaki seçeneklerin olduğunu gördüm. (%100 doğru olmayabilir, dediğim gibi sağdan soldan duyduklarımı toparladım)
Yapmak istediğim projeyi de size büyüklüğüyle açıklayım ki hangi gidiş yolunun doğru ve ileride bana sorun çıkarmayacak, aynı şekilde yeni geliştirmelere de (alan ekleme, rapor ekleme, tablo ekleme, rapor değiştirme) kolaylıkla açık olabileceği konusunda hangi yöntemi önereceğinizi söyleyebilesiniz. Bu yöntemler dışında bir yöntem var ise onu da yazabilirsiniz.

* 15 tablo - her tabloda ortalama 8-10 alan
* Veri girişi/düzenlemesi 2 şekilde olmalıdır. hem form üzerinden hem de tablo üzerinden. Çünkü harici excelden aynı alanlara denk gelen 20-30 satırlık veriyi excel mantığıyla veritabanı tabloma kopyalayabilmeliyim. Aksi takdirde form üzerinden tek tek veri girmek verimli olmaz
* Her tabloya belirli kullanıcı grupları girip veri ekleyebilir ya da düzenleyebilir - Veri ekleme/düzenleme yapılırken yetki alanında olmayan alanları kullanıcı yine bazı durumlarda görmek zorunda ki onlara bakıp karar verip kendi verisini girebilsin.
* Toplam kullanıcı sayısı yaklaşık 600, Eş zamanlı sisteme girme ihtimali olan kullanıcı sayısı 300
* Otomatik raporlamalar (10-15 tane)
* Rapor tablolarını baz alan KPI Sütun ve Pasta grafikleri (Raporları alıp Excele yapıştırıp grafik oluşturarak yapmamalıyım= Grafikler diye bir menü butonu dahilinde bu grafikleri Access üzerinden tek tıkla oluşması söz konusu olmalıdır)

==> Şimdi size ilk başta bahsettiğim gidiş yollarından bahsedeyim;

1- Exe. İle kodlama tabanlı bir masaüstü uygulaması geliştirmek (bilgim yok nasıl yapılacağı ile ilgili ama programlama dili kullanılarak yapılacak ancak veritabanı kısmı için SQL kullanılmayacak mı? Bu konuda da aydınlatabilir misiniz?)
2- MS SQL Server , MYSQL gibi bir veritabanı yönetim aracını arka planda vertitabanı kısmı için kullanarak, Kullanıcı arayüzünü MS Access üzerinde tasarlıyor olmak
3- Hem Veritabanını hem kullanıcı arayüzünü Access üzerinde yapmak
4- 2 farklı Access kullanmak ve ilkini kullanıcı arayüzü ikincisini veritabanı tasarımı için kullanmak

Şimdi hangi yöntem benim için sağlıklı olacaktır? Yine bazı söylentilere göre birçok kişiden duymaktayım, MS Access üzerinden veritabanı tasarlamak çakışma problemlerine yol açmakta imiş ve bu problemler MS Access in kendi eksikliği ve yetersizliği nedeniyle olduğundan çözümü olmamaktaymış.

Değerli yorumlarınızı beklemekteyim. Kağıt üzerinde veritabanı tasarlayıp süreç analizini yapabilsem de uygulama hiç geliştirmediğim için çok yeni sayılırım. O nedenle bu proje için özelden de bana zaman ayırıp hizmet olarak ilgilenebilecek arkadaşlar varsa yazmasını rica ederim. Yapacağım proje üzerinden MS Access i de tamamen öğrenmek arzusundayım

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Eş zamanlı veritabanı bağlantı sayısı 300 olan bir model için MS Acces kullanılmaz/kullanılamaz.
Yazılım bilginiz zayıf olduğuna göre önce bu konuda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Forum ortamlarında soru-cevap yoluyla proje geliştiremezsiniz. Zira tıkanıp kalma ihtimali yüksek...

Kolay gelsin,

.

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
23-10-2026
Eş zamanlı veritabanı bağlantı sayısı 300 olan bir model için MS Acces kullanılmaz/kullanılamaz.
Yazılım bilginiz zayıf olduğuna göre önce bu konuda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Forum ortamlarında soru-cevap yoluyla proje geliştiremezsiniz. Zira tıkanıp kalma ihtimali yüksek...

Kolay gelsin,

.
Merhaba, Soru cevap yoluyla projeyi geliştirme niyetinde değilim aslında. Burada cevabınıza istinaden sunmuş olduğum 4 seçeneğe değinmenizi bekledim. Örneğin bu vermiş olduğunuz cevap, Accessin sadece kullanıcı arayüzü olarak kullanılıp SQL Server ın veritabanlarını tuttuğu bir şekilde yapıldığında da geçerli mi? Yine 300 eş zamanlı kullanıcı girdiğinde problem olur mu?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Veritabanı herhangi bir Sql Server olabilir... Hangisini iyi biliyorsanız onu kullanın.
Arayüz Excel Userform, Access Form olabilir. UserFormlar, tasarım olarak çok fazla seçenek vermiyor; Form üzerinde çok fazla denetim olduğunda Form açılışları yavaşlar. Ayrıca bozulma ihtimali de var. Access Formları kullanmak daha makul bence. Ancak şık bir arayüz tasarımı için exe uygulama iyi bir tercih olur.

.

Deniz_Excel

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2016
23-10-2026
Veritabanı herhangi bir Sql Server olabilir... Hangisini iyi biliyorsanız onu kullanın.
Arayüz Excel Userform, Access Form olabilir. UserFormlar, tasarım olarak çok fazla seçenek vermiyor; Form üzerinde çok fazla denetim olduğunda Form açılışları yavaşlar. Ayrıca bozulma ihtimali de var. Access Formları kullanmak daha makul bence. Ancak şık bir arayüz tasarımı için exe uygulama iyi bir tercih olur.

.
Teşekkür ederim cevabınız için.

Buna bağlı olarak bir sorum olacak. Ben Accesste hem veritabanlarını hem de Kullanıcı arayüzü form kısımlarını tasarladıktan ve sistemin istediğim şekilde çalıştığını test ettikten sonra Veritabanı kısmını Access üzerinden ayırıp SQL server a geçirmek istediğimde bu işlemi kolayca sorun yaşamadan yapabilir miyim? Yoksa en başta direk olarak SQL Server üzerinden mi veritabanımı yapılandırmaya başlamam gerekir?