Veritabanını Sıkıştır ve Onar

Excel Vers. ve Dili
ACCESS 2003
Merhaba Arkadaşlar,
Yapmış olduğumuz Accessteki bir proğramımızı normalde Araçlar çubuğundan Veritabanını Sıkıştır ve Onar dediğimiz zaman yarı yarıya neredeyse boyutunu küçültüyor. Bunu ben arasıra yapıyorum.Ama şimdi arka plandaki Accessi gizlediğimizde kullanıcı bunu göremeyecek.Ana Forum üzerine bir düğme ile Veri tabanını Sıkıştır ve Onar butonu yapsak çok iyi olacak. Ama bir türlü bu işlevi yapmayı beceremedim.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.Şimdiden çok teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Excel üzerinden bir mdb dosyasında bu işin nasıl yapıldığı aşağıdaki linkte.

Sanırım ordaki kod Access altında da aynen çalışır.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=33521

akd

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba nevzat gürbüz,
Aynı sorunla bende karşılaştım,
Sorunumu, accessi gizlerken Hide yazıyorsunuz ya,
onu minimize yaparsanız, kodunuz çalışır, yoksa çalışmıyor,
Eğer yapamazsanız çalışmanızı ekleyin düzeltelim.
İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Professional Enterprise
Arkadaşlar Bunun İçin Koda Gerek Yok. Araçlar-seçenekler-genel Sekmesİnde Kapatırken DÜnzenle Ve Dosyayı Kaydederken Özelliklerden Kişisel Bilgilerİ Sil Sekmelerinini Yanındakİ Kutucukları İşaretle Uygula Tamam De..veritabanını Kapatırken Otmatik Olarak Sıkıştır Ve Onar İşlemİnİ Yapacaktir. Gİzlİ Access Kullanilan Projelerde De Vb si Şİfreli Projelerdede Sorunsuz Çalışır...kolay Gelsİn..

Excel Vers. ve Dili
exel
Sayın perisanoglu

Gerçekten işe yarıyor güzel bir bilgi paylaşımı olmuş

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Sayin PerİŞanoĞlu Bu Bİlgİ Çok İŞİmİze Yarayacak. Ama Ben Office 2007 Kullaniyourm. Bu DeİĞİnİz MenÜlerİ Bulamadim. Bu Konuda Yardimci Olabİlİecek Mİsİnİz ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
evet buldum :) sol üst köşedeki microsoft logosuna tıklıyoruz. sağ altta access seçenekleri butonu var ona tıklıyoruz. sol menüden geçerli veritabanı. "kapatırken düzenle" ye bir tık koyuyoruz

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Excel 2003 - Türkçe
bakım ve onarımda hata mesajı

Bir makro veya kod çalışırken onarma ve sıkıştırma yapılamaz,
uyarısı alıyorum.

Private Sub Komut2_Click()
Dim msg As String
msg = "Database.Mdb isimli veritabanında girdiğiniz kayıtlar tutulmaktadır. "
msg = msg & "Girdiğiniz ve/veya sildiğiniz kayıtlarla bu dosya zamanla gereksiz yere şişer."
msg = msg & "Bunun için [Veritabanı dosyası bakımı] işlemini 10 günde bir yaparsanız, "
msg = msg & "gereksiz şişkinlikler dosyanızdan atılacak, dolayısıyla dosyanızın boyutu küçülecektir." & vbCrLf & vbCrLf
msg = msg & "Özellikle hafta sonları yedeklemelerden önce" & vbCrLf
msg = msg & "[Veritabanı dosyası bakımı] işlemini uygulamanız tavsiye edilir." & vbCrLf & vbCrLf
msg = msg & "Evet'i Seçerseniz...Programın Düzenlenip Onarılabilmesi için Kapatılması Gerekiyor " & vbCrLf & vbCrLf

msg = msg & "Şimdi veritabanı dosyanızın bakımını yapacak mısınız?" & vbCrLf & vbCrLf
If MsgBox(msg, vbQuestion + vbYesNo, "Veritabanı dosyası bakımı") = vbNo Then Exit Sub
DoCmd.ShowToolbar ("Menü Çubuğu"), acToolbarYes
Application.CommandBars.FindControl(ID:=2071).accDoDefaultAction
End Sub