Veriyi metin formülleri ile tarih formatına dönüştürüyorum fakat excel tarih olarak görmüyor

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel Professional Plus 2016 - İngilizce
Değerli deneyimli arkadaşlar, hepinize merhaba,

Çektiğim raporda tarih şu şekilde geliyor:

20190907

Ben bu veriyi tarih şekline dönüştürmek için şu formülü uyguluyorum: =CONCATENATE(RIGHT(A2;2);".";MID(A2;5;2);".";LEFT(A2;4))

Bu formülü uyguladığımda tarih 07.09.2019 olarak gözüküyor fakat excel onu tarih formatında görmüyor.

Formülden kurtarmak için kopyalayıp veri olarak yapıştırıyorum.

Excel'in bu veriyi tarih formatına çevirmesi için bir yöntem buldum fakat bu yöntem o kadar uğraştırıcı ki.

Metin formülleri ile birleştirdiğim tarihin yazıldığı hücrenin içine girip Enter tuşuna bastığımda tarih formatına dönüşüyor. Bu işlemi tüm satırlara yapmam gerekiyor ve bu oldukça meşakkatli.

Formül ile derlediğim tarih verisini nasıl tarih formatına dönüştürürüm en kolay şekilde? Format'tan Date'i seçtiğimde işe yaramıyor. Dediğim gibi hücrenin içine girip Enter tuşuna bastığımda tarih formatına dönüşüyor.

Tarih formatına dönüşmesi ne işine yarayacak derseniz, filtreleme seçeneğine oldest the newest seçeneğinin çıkması için. Tarih formatında değilse A to Z çıkıyor.

Bilginiz, yorumunuz varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
O formül metin formülü olduğundan formül sonucunda oluşan veri de metindir. Tekrar sayıya çevirmek için formülün sonuna

*1

ya da

+0

ekleyip dener misiniz?

Excel Vers. ve Dili
Merhaba YUSUF44,

Çok çok teşekkür ediyorum.

+0 ile işe yaradı. Formülün çıktısı sayı oluyor, onu yukarıdan Date seçtiğimizde tarihe dönüşüyor.

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Merhaba Sayın Necdet,

Çok teşekkür ederim ilginize, formülünüz işi daha da pratikleştiriyor.

Saygılar.