Versiyon yükseltirken veri kaybı oluyor

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Excel 2003 (Office 2003) yükleyince eski excel dosyalarımda veri kayıpları oluştu. Çok emek verdiğim harita dosyalarımda bazı sayfalar tamamen boş olarak açıldı yeni excelde.

Bu verileri kurtarmanın bir yolu var mı ?

Bundan sonra excel versiyonunu yükseltirken nasıl bir tedbir almalıyım?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Verileriniz muhtemelen kaybolmamıştır. Eski bir excel versiyonu ile tekrar açmayı deneyin. Ayrıca boş açıldı dediğiniz sayfalarda ne tip verile mevcuttu. Versiyon yükseltmelerinde bu tip sorunlar olması aslında biraz garip, neticede bir üst versiyon bir alt versiyonu desteklemektedir. Bunun aksi durumunda elbette sorun olması yüksek ihtimaldir.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Boş olarak açılan sayfalarda %99 oranında çizim verileri mevcuttu. Çizimlerin tamamı yok olmuş. %1 oranında hücre bilgileri vardı onlara bişey olmamış.
Neyseki başka bir bilgisayarda aynı dosyalar vardı da oradan tekrar aldım. Sadece son zamanlarda yaptığım birkaç güncelleme dışında kaybım olmadı. Bununla teselli buluyorum. Yoksa büyük bir emek zayi olacaktı. Başka bir bilgisayara almamız tesadüfen oldu.

Böylece tamamen olmasa da verilerimi geri getirmiş oldum. Buna rağmen bu konuyu burda açmamın sebebi, bir dahaki sefere Office'in yeni bir sürümünü yüklerken işimi tesadüfe bırakmadan ne yapabilirim, bunu öğrenmek ve diğer forum üyelerinin de bu konuda fikir edinmesini sağlamak.

Bu veri kaybı Office sürümünü yükselttikten sonra olduğu için buna bağlıyorum. Başka bir sebebi de olabilir tabii, bilemiyorum.