Videolu çözümler hakkında

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
daha önce çeşitli Video ile Excel anlatım vs denemelerim olduğunu hatırlayanlar vardır.
Zaman yetersizliği nedeniyle bunları devam ettirememişti .

Şimdi çağa ayak uydursrak yapay zeka desteği ile forumda sorulan sorulara yanıtlar üretme denemesi yaptım.
Bunun ilk örneğini aşağıdaki linkte görebilirsiniz
https://www.excel.web.tr/threads/textbox-ile-suetunlarda-arama.213282/

Bu şekilde hazırlanan yanıtları tahmin edersiniz ki tabii yine ben toparlıyorum.
Ancak fark belli olsun diye yeni oluşturduğum bir kullanıcı adı ( www.excel.web.tr Aİ ) ile yayınlıyorum, yani takma isim kullanıyorum.
Burada amaç yapay zeka ile hazırlandığını her seferinde ayrıca belirtmek zorunda kalmamak ve açıkça bunun anlaşılmasını sağlamak.

Bu şekilde çözüm videolarının devamı konusunda görüşlerinizi ve geliştirilmesi için önerilerinizi paylaşırsanız genel beğeniye göre devam ederim veya etmem...

muhasebeciyiz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016
64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-12-2027
Sayın Hüseyin Hocam,

Yapay zeka (AI), 2023 itibariyle birçok alanda önemli ilerlemeler kaydetti. Yapay zekalar, genel görüntü ve dil işleme yeteneklerine sahip olarak insanlarla doğal dilde etkileşime geçebiliyor ve daha karmaşık sorunları çözebiliyorlar.Sizin bizlerle paylaşmış olduğunuz örnek video çok güzel hazırlanmış.Sizden bu şekilde hazırladığınız videoları paylaşmanızı destekliyoruz.

Hüseyin Hocam, forumda Yapay Zeka bölümü açalım derim .Burada genel yapay zeka, Yapay zeka haberleri,yapay zeka teknolojileri,Derin öğrenme bölümleri gibi alt destek grupları açıp forumu zenginleştirelim.

Teşekkürler Elinize Sağlık.

Son düzenleme:

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Hüseyin Hocam, forumda Yapay Zeka bölümü açalım derim .
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Aslına bakarsanız ben komple ayrı bir forum olsa nasıl olur diye düşünüyorum.
Gözümü korkutan tarafı; konu çok kapsamlı layıkıyla hakkını verememek gibi bir durum olabilir...

Excel Vers. ve Dili
Office 2021 Türkçe (x64)
09-02-2027
Çözümün YZ tarafından üretilip üretilmediği kullancak kişi için pek bir önem arz etmeyecektir,
Bu nedenle YZ çözümleri için ayrı bir bölüme ihtiyaç olmayacağını düşünüyorum.
YZ ile çözüm zaten standart haline geliyor. Ama verdiğiniz örnekteki gibi, kaliteli sorulara üretilen işe yarar çözümler bence youtube'da paylaşılmalı.

Son düzenleme:

HarEndu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
03-04-2026
Merhaba, test etmek icin dosyayi indirdim ama soyle bir sorunla karsilastim. Arama yapiyor 'Ahmet' dediginizde tum satiri kapatiyor. Veriyi bulmasina ragmen satirlar gorunmuyor.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
Hüseyin hocam gayet güzel bu tür çözümlerin devamın gelmesini bekliyorum

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba, test etmek icin dosyayi indirdim ama soyle bir sorunla karsilastim. Arama yapiyor 'Ahmet' dediginizde tum satiri kapatiyor. Veriyi bulmasina ragmen satirlar gorunmuyor.
Merhaba,
şimdi test ettim.
Arama kutusuna "Ahmet" diye yazınca içinde Ahmet geçen satırı gösteriyor.
Ahmetten sonra bir den fazla boşluk girdiyseniz o zaman hiç sonuç göstermez. Sebep bu olabilir mi?

HarEndu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
03-04-2026
Huseyin bey merhaba,
belki ben bir yerlerde hata yapiyorum. Videodaki tum kodlar ile dosyadaki kodlar ayni. VIdeo duzgun ama benim ekranim soyle resimdeki gibi oluyor.

Ekli dosyalar

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
16.08.2026
Ben katılmıyorum bu yapay yada geri zekaya :)
Adı üzerinde yapay zaten.. çıkmış konuları zekayla cevap yazar ancak güncel konulara cevap veremez.
Ben katılmıyorum

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
Huseyin bey merhaba,
belki ben bir yerlerde hata yapiyorum. Videodaki tum kodlar ile dosyadaki kodlar ayni. VIdeo duzgun ama benim ekranim soyle resimdeki gibi oluyor.
ilk satırı genişletirseniz
B sütununda Ahmet yazıldığı gibi yazarsanız gayet güzel oluyor

Ekli dosyalar

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Ben katılmıyorum bu yapay yada geri zekaya :)
Adı üzerinde yapay zaten.. çıkmış konuları zekayla cevap yazar ancak güncel konulara cevap veremez.
Ben katılmıyorum
Matbaaya da karşı çıktık uzun zaman, hala yetişemiyoruz.....

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhabalar,

Ben ilk önce çalışmadı sandım. Ancak büyük harf- küçük harf duyarlılığını kaldırınca daha rahat çalışıyor.

Kodların başına
Option Compare Text
ekleyebilirsiniz...

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhabalar,

Ben ilk önce çalışmadı sandım. Ancak büyük harf- küçük harf duyarlılığını kaldırınca daha rahat çalışıyor.

Kodların başına
Option Compare Text
ekleyebilirsiniz...
Merhaba,
bilgi için teşekkürler.
Bu şekilde kullanmak isteyenler için faydalı olacaktır.

Soruyu soran üyemiz özellikle belirtmiş büyük küçük harf duyarlılığını.
O nedenle o şekilde verildi çözüm.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Kalbur üstü, kaliteli Excel sitelerinde yapay zeka ile sunulan çözümler kabul edilmiyor, ısrar eden kullanıcılar nazikçe uyarılıyor.....

Nedeni, abaküs kullanmayı öğrenmeden hesap makinası kullanmaya çalışmak olabilir mi acaba?

Kaldı ki, benim denediğim kadarıyla; sorduğum sorulara yapay zekanın doğru bir kod ürettiğine daha şahit olmadım..... Belki basit şeylerde doğru çözüm sunabilir, o başka.

Zaten, halihazırdaki yapay zeka kod çözümleri Google, Bing gibi arama motorlarının internette bulduğu kodların ekranınıza yansımasından başka bir şey değil...

.