virgül yerine nokta, nokta yerine virgül (formu baştan sona aradım ama bulamadım)

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
yardım eden herkese teşekkür ederim. formu baştan sona aradım ama sonumu çözecek herhangi bir şey bulamadım. belge çok büyük olduğu için tek tek uğraşmak 2-3 günümü alır. sayılar hücre içerisine binlik ayraç olarak virgül (,) ondalık ayraç olarak nokta (.) kullanılmış. Galiba hücreye veri girilirken sanırım elle girilmiş yada başka bir program aracılığı ile atılmış. formda yer alan yazıları hepsini denedim ama olmadı. dosyanın bir kısmını burda yolluyorum. Bakıp sizde denerseniz bu konuda çözümlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Yardımcı olursanız minnettar olurum. office 2007 kulanıyorum.

örnek dosya : http://www.dosya.tc/server5/vmjqid/ornnek.xlsx.html

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

CTRL H tuşlarına birlikte basın.

1. , yerine bir şey koymayın.

2. . yerine , koyun.

.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
hocam bu öneriyi daha önce denedim. virgül olan yerlere nokta yerleştirdi. yeni şekli şu şekilde oldu. mesela eskisi 12,323.50 olan değer 12.323.50 oldu. Yani binlik ayraçlar nokta ondalık ayraçlar nokta oldu. Ayrıca her iki şekilde de toplu olarak toplam alamıyorum. hücre içerisindeki rakamın 12323,50 şeklinde dönüştürülmesini istiyorum. daha sonra bu rakamı otomatik ayraç kullanarak ayrıştıracam sonrada otomatik toplayacağım. ilginize teşekkür ederim. Ancak sorunu bu şekilde çözemedim.

usta07

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
hocam bu öneriyi daha önce denedim. virgül olan yerlere nokta yerleştirdi. yeni şekli şu şekilde oldu. mesela eskisi 12,323.50 olan değer 12.323.50 oldu. Yani binlik ayraçlar nokta ondalık ayraçlar nokta oldu. Ayrıca her iki şekilde de toplu olarak toplam alamıyorum. hücre içerisindeki rakamın 12323,50 şeklinde dönüştürülmesini istiyorum. daha sonra bu rakamı otomatik ayraç kullanarak ayrıştıracam sonrada otomatik toplayacağım. ilginize teşekkür ederim. Ancak sorunu bu şekilde çözemedim.
Sayın alemci_x,
Örnek dosyanızı buraya abload etmediğiniz için sorununuz uzadı.
Sayın Yurttaş hocamızın cevabına ilave olarak aranan 1 boşluk yerine koy birşey yapmayın çünkü dosyanızı ben inceledim rakamlardan önce bir hayli boşluk var.
Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
herkese çok teşekkürler. mahir hocam size ayrıca teşekkürler. göndermiş olduğunuz linkleri inceledim. =SAYIYAÇEVİR(YERİNEKOY(YERİNEKOY(A1;",";"");".";",")) bu formül her şeyi çözdü. ilginiz için çok teşekkür ederim. beni büyük dertten kurtardınız. Çok sağolasınız. Allah razı olsun.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Yazdıklarımı tekrar okuyun. Ve yazdıklarımı aynen uygularsanız. Olur. Ben denedim oldu.

.

Excel Vers. ve Dili
CSV
Mahir bey bu yazdığınız formülü uygulayamadım .
Daha açık anlatabilir misiniz ?

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Excel Vers. ve Dili
CSV
örneğin 1,253.55 şeklinde yazılmış olan alt alta olan satırları toplatamıyorum.
Aynı alemcinin yazdığı gibi .

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
örneğin 1,253.55 şeklinde yazılmış olan alt alta olan satırları toplatamıyorum.
Aynı alemcinin yazdığı gibi .
A1 hücresine 1,236.45 yazın ve B1 hücresine,
Kod:
=SAYIYAÇEVİR(YERİNEKOY(YERİNEKOY(A1;",";"");".";","))

Excel Vers. ve Dili
CSV
çok teşekkür ederim düzeltebildim:)