virgüllü yazayım, excel kuruşunu ayrı hücreye yazsın

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Merhaba,
Aslında ben bu konuyu daha önce açmıştım ama bi türlü cevap alamadım. İstediğim şeyle ilgili bi örnek çalışma var ama bu sefer sıfırdan başlayalım istiyorum.(belki daha faydalı olur)
İstediğim şey şu;
Gönderdiğim dosya çok da önemli değil, sorumu anlatmama yardımcı olsun diye hazırladım. Ben E6:F28 aralığını kontrol eden bir makro istiyorum. Bu makro, E sütununa girilen virgüllü miktarları(134,65 gibi) enter a basınca YTL sini E sütununa, YKR sini F sütununa yazsın(E6'ya 134, F6'ya 65 gibi). Ayrıca daha önce yazılmış miktarı değiştirirsem eğer, F sütununa yeni miktarın kuruşunu girsin.
Bir de bunu birden fazla sütun için nasıl yapabilirim? Yani hem F-G için hem de K-L için uygulamak istersem nasıl bir ilave yapmam gerekir?
Bu arada işyerinde internete giremiyorum o yüzden cevap veremeyebilirim. Şimdiden teşekkürler.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
Sayın yurttaş, rakamı değiştirince kuruş kısmı yenilenmedi.
Sayın cost control, ben değeri girdiğim hücrenin değişmesini istiyorum, başka bir hücreye yazdırmak istemiyorum.
Teşekkürler.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Acemi1,
Önce YTL'nin yer aldığı hücre içini silin sonra istediğiniz rakamı girerek deneyin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. yurttas'ın yaptığı çalışma ile benim yaptığım arasında pek fark yok kod olarak aslında Sn. yurttas sizin tablonuza uyarlamış kodları ben size daha önce yapmış olduğum çalışmanın linkini verdim size sadece kendi çalışmanıza uyarlamak kalıyor. Ayrıca daha önce değer girdiğiniz bir hücreyi değiştirmek için o hücredeki değeri silip doğru olan değeri girerseniz istediğiniz gerçekleşecektir. :arkadas:

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
Arkadaşlar kusura bakmayın şimdi çalışmalarınızı daha rahat inceleme fırsatı buldum. Öncelikle çalışmalarınızı tam yorumlayamadığım için kusura bakmayın.
İkinize de çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık.
Benim ilave bir sorum daha olacak;
Mesela sayın yurttaşın kodlarında, eğer birden fazla sütun için bu uygulamayı yaptırmak istersem hangi değişiklikleri yapmam gerekir?
örneğin vergi iade zarfı(aklıma ilk gelen), iki sütunda bu işlemin yapılması gerekiyor. Kodlarda hangi kısımları, nasıl değiştirmeliyim? ya da sütunlar yer değiştirirse nasıl yapmalıyım? yani F-G değil de K-L olsaydı..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Intersect(Target, [A:A]) Is Nothing Then Exit Sub
If Target.Value = "" Then
Target.Offset(0, 1).Value = ""
Else
If Target.Offset(0, 1).Value <> "" Then Exit Sub
Target.Offset(0, 256).Value = Target.Value
Target.Offset(0, 1).Value = ""
Target.Offset(0, 1).Value = Round(((Target.Value - Int(Target.Value)) * 100), 0)
Target.Value = Int(Target.Value)
Target.Offset(0, 256).Value = ""
End If
End Sub
Yukarıdaki kodda;

If Intersect(Target, [A:A]) Is Nothing Then Exit Sub kısmına istediğiniz aralığı tanımlayabilirsiniz.

Örnek olarak verdiğim kod A sütununda çalışmaktadır.

A1:A50 aralığı vererek bu sadece bu aralıkta çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken birden fazla sütun tanımlamak isterseniz aşağıdaki şekilde bir sütun atlayarak aralık vermelisiniz.

If Intersect(Target, [A:A,C:C]) Is Nothing Then Exit Sub bu şekilde değiştirdiğinizde kod sadece A ve C sütunlarında çalışır.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2025
Çok teşekkür ederim arkadaşlar.
:mutlu: Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. :arkadas: