Vlook-Düşeyara

Ekteki dosyada müşteri isimleri, soyadları ve bazı müşterilerin vergi numaraları mevcut. İlk sayfada bir tane olan müşterilerden iki numaralı sayfada birden fazla var. İlk sayfadaki müşterilerin vergi numaralarının ikinci sayfada kendileriyle eşleşen müşterilerin tamamının karşısına vergi numarasının yazılmasını istiyoruz. Yani ilk sayfada bir tane Ã?nder AYYILDIZ ve 100200300 diye bir vergi numarası varken, iki nolu sayfada 25 tane Ã?nder AYYILDIZ var ve vergi no sütununda hiç bir bilgi yok. Ben 100200300'ün iki nolu sayfadaki 25 tane Ã?nder AYYILDIZ'ın karşısına da yazılmasını ve bu işlemin tüm müşteriler için yapılmasını istiyorum. Bu konuda çözüme çok ama çok acil ihtiyacım var. Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Edit xxrt:"Çok acil yardım talebi - Düşeyara'nın tersi"Soru Başlığınız "Vlook-Düşeyara"Olarak değiştirildi.

G

Guest

Misafir
Merhabalar

Aşağıdaki dosyada cevabı bulabillirsiniz.Fazladan eklenen sutunları gormek istemezseniz menuden satır gizelden ilgili satırları gizleyebilirsiniz dosya boyutu fazla olduğundan formulleri aşağı kadar uygulayamadım siz ek olarak formul olan sutunlardaki formlulleri isimlerin sonuna kadar kopyalayabilirsiniz.

Sayın Türker Bey,
Yardımınız ve ilginiz için teşekkür ederim.hazırladığınız formülü kopyalayarak aşağı doğru sürüklediğimde bir hatayla karşılaştım. Sanırım siz sayfa 1'deki D9 satırındaki değeri sabitlemişsiniz, oysa ben her müşterinin sayfa 1'de vergi numarası varsa bu numarayı sayfa 2'de o müşteri kaç kez tekrarlanıyorsa her birinin karşısına yazdırtmak istemiştim. Umarım bu aksaklığın nasıl düzeltileceğini bildirirsiniz. İyi çalışmalar ve tekrar teşekkürler. Saygılarımla,

G

Guest

Misafir
Merhaba

Bir nokta gözümden kaçmış aşağıdaki formulu sayfa 2'de D stununa kopyalarsanız sorun hallolacaktır.Sayfa 1 ile sayfa 2 arasında da karşılaştırma imkanı sağlayacak.Umarım işinize yarar

=IF(TYPE(VLOOKUP(C2;Sayfa1!$C$2:$D$2079;2;0))=16;"İSİMDE HATA VAR";VLOOKUP(C2;Sayfa1!$C$2:$D$2079;2;0))

Formülü sayfa 2'de D sütununa kopyaladığımda #AD? şeklinde bir hatayla karşılaştım. Sebebi nedir acaba?

G

Guest

Misafir
Bilgisayarınızın ofis dili Türkçe mi yoksa ingilizcemi ondan da kaynaklanıyor olabilir.Profilizden bilgisayarınızın özelliklerini girerseniz ona gore size tam bilgi verebiliriz :hey:

G

Guest

Misafir
Mehaba

Eğer ofisiniz Türkçe sürüm ise aşağıdaki formulu kullanabilirsiniz.

=EÐER(TÜR(DÜÞEYARA(C2;Sayfa1!$C$2:$D$2079;2;0))=16;"İSİMDE HATA VAR";DÜÞEYARA(C2;Sayfa1!$C$2:$D$2079;2;0))

Maalesef

Maalesef o kodla da bir sonuç elde edemedim. Dosyayı çok kısaltıp ekliyorum, dosya üstünde denerseniz sevinirim. Teşekkürler.

9 nolu satırdan sonrası için problem veriyordu, 2079 yaparak değiştirdim. Hazırlamış olduğunuz kod kusursuz çalıştı, herşey için çok teşekkürler. Bu vesileyle de olsa tanıştığımıza çok memnun oldum. İyi çalışmalar, iyi günler dilerim. Saygılarımla.