vlook kullanımı hakkında

Excel Vers. ve Dili
2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02/06/2022
merhaba,

ekte göndermiş olduğum ekte sarı ile boyadığım yere "isimler" sheet deki herhangi bir ismin gelmesi için bir bir formül rica edecektim.

saygılarımla.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Aşağıdaki formül J2 hücresine isim listesinden herhangi bir bir ismi rastgele getirir:

Kod:
=İNDİS(isimler!$A$1:$A$805;RASTGELEARADA(1;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(isimler!$A$1:$A$805)))
Ancak bu işlem formülle olduğu için sayfadaki her değişiklikte isim değişir (küçük bir ihtimalle değişmez). Ayrıca diğer hücrelere uygulandığında mükerrer isim oluşabilir çünkü mükerrerlik kontrolü yoktur.

Bu formülü tamamen yazdığınız isteğe göre oluşturdum. Tam olarak istediğiniz şekilde "herhangi bir ismi getirmektedir".

Muhtemelen işinizi görmeyeceği için bu işin kuralını daha açık bir şekilde belirlemeniz ve açıklamanız gerekiyor. Yani ismin getirilmesi şartı nedir, sonra değişecek midir, mükerrerlik kontrolü olacak mıdır vs?

Excel Vers. ve Dili
2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02/06/2022
Yusuf Bey,

doğru söylüyorsunuz eksik olan şey hedef belirtmemiş aslına bakarsanız yapmak istediğim kayıt anahtarının yanına sisteme atacağım kişilerin ismini gelmesini istiyorum.

örnek verirsek listeki bir kişiye"abdullah kanak" yada kişilere ödeme yaptığımda bunu öyle bir formülize etmem gerekiyor ki bu isimler gelsin

saygılarımla

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Hala açıklayıcı olmamış maalesef. O hücreye hangi ismin geleceğini excel nasıl bilecek? Daha açık ifadeyle hangi sayfadaki hangi hücrede ne olduğunda, hangi sayfadaki hangi hücrede nasıl bir sonuç çıkması gerekiyor, neden? Kayıt anahtarıyla isimler arasındaki ilişki nedir?