Windows 8 de Touch Padden Hızlı Menü Engelleme

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba arkadaşlar. Windows 8 kullanıyorum. Touch Padi sağdan sola doğru hareket ettirdiğimde sağ tarafta AYARLARIN olduğu hızlı menü kendiliğinden beliriyor ve çoğu zaman ana ekrana gidiyor. Bunu engellemenin bir yolu var mı ?

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Merhaba arkadaşlar. Windows 8 kullanıyorum. Touch Padi sağdan sola doğru hareket ettirdiğimde sağ tarafta AYARLARIN olduğu hızlı menü kendiliğinden beliriyor ve çoğu zaman ana ekrana gidiyor. Bunu engellemenin bir yolu var mı ?

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr - Win10 x64
. . .

Google da Charm Menü Kapatma diye aratınız.

. . .

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Çok teşekkür ederim Hüseyin üstadım.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Başka arkadaşların da ihtiyacı olabilir diye Google verilen bilgiyi bir sonraki mesajda paylaşıyorum. Yardımınız için teşekkür ederim.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
http://www.pcsozluk.com/tag/windows-8-charm-nasil-kapatilir/

Windows 8’de mouse’u sol üst köşeye ve sağ alt/üst köşeye getirdiğinizde bazı opsiyonlar belirir. Sağ taraftaki Charms çubuğu, sol üstteki ise uygulama geçiş ekranıdır. Bunlar regedit üzerinde bazı değişikliklerle devredışı bırakılabilir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Kayıt defterini (regedit) çalıştırın ve HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Immersive Shell anahtarına gidin, ardından “EdgeUI” adında yeni bir anahtar oluşturun.

Sağ taraftaki listede iki DWORD değeri oluşturmak gerekiyor.

Birincisi “DisableTLcorner” adında bir değer oluşturun ve değer verisi olarak “1” girin. Böylece ekranın sol üst köşesindeki uygulama geçiş ekranı devredışı kalacaktır.

İkinci olarak “DisableCharmsHint” adında bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisi olarak yine “1” girin. Fareyi sağ üst veya alt köşeye götürdüğünüzde Charms çubuğu görünmeyecektir.