Windows XP ve Win2003 iki işletim sistemi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003-Türkçe
Merhaba,
Benim c,d,e sürücülerim var.
C = Win XP
D = Depo
E = Win2003
kuruluydu.

C format çektim ve yeniden yükledim ama Win2003'ü açamıyorum. Başlangıçtaki boot'a soru sormuyor. Aşağıdaki kodları yazınca soruyor ama Win2003'ü seçtiğimde Donanım ve Disk yapılandırması hatası veriyor. Ne yapmam gerekiyor Yardımcı olurmusunuz?

"
[boot loader]
redirect=[1111]
redirectbaudrate=
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows 2003 Server" /fastdetect
"

NOT : Excelle ilgili değil ama bu sorunumu sizinlede paylaşmak istedim.

Kolay Gelsin.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Son satırda aşağıdaki değişikliği yapıp bir deneyin, ama emin değilim ....

Kod:
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 2003 Server" /fastdetect

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003-Türkçe
Haluk' Alıntı:
Son satırda aşağıdaki değişikliği yapıp bir deneyin, ama emin değilim ....

Kod:
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 2003 Server" /fastdetect
son satırdaki değişikliği sizin dediğiniz gibi ve ek olarakta partition kısmında değişiklik yaptım.

Kod:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows 2003 Server" /fastdetect
[/quote]

fakat bu seferde hal.dll yeniden yükle yada kopyala diyor. win 2003 repair yapsam ne kadar faydalı olur acaba...

bu arada yardımlarınız için teşekkürler.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Selam,
Birden fazla işletim sistemi kurulumunda, ikincil olarak kurulan sistem birinci (varsayılan) sistemin üzerine kurulur. Yani ikinci sistemin çalışabilmesi (tanınabilmesi de diyebilirsiniz) için bir kısım dosyalar, birincil sistemin sistem klasörlerine yerleştirilir. Birincil sistemi formatlamanız bunları kaldıracağı için ikincil sisteminiz sorun verecektir. Bunu, her ne kadar REGEDİT'den düzenleme imkanı olsa da, zaman içinde mutlaka bir sorunla karşılaşabileceğiniz için en sağlıklısı ikinci sistemi kaldırıp tekrar kurmaktır...Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003-Türkçe
aliakgul' Alıntı:
Selam,
Birden fazla işletim sistemi kurulumunda, ikincil olarak kurulan sistem birinci (varsayılan) sistemin üzerine kurulur. Yani ikinci sistemin çalışabilmesi (tanınabilmesi de diyebilirsiniz) için bir kısım dosyalar, birincil sistemin sistem klasörlerine yerleştirilir. Birincil sistemi formatlamanız bunları kaldıracağı için ikincil sisteminiz sorun verecektir. Bunu, her ne kadar REGEDİT'den düzenleme imkanı olsa da, zaman içinde mutlaka bir sorunla karşılaşabileceğiniz için en sağlıklısı ikinci sistemi kaldırıp tekrar kurmaktır...Saygılarımla.
Bende dediklerinizi biliyorum ve katılıyorum. Ama birçok insan diğer sürücüye ikinci windows kurulum yapmasının sebebi ilk windows'u formatlayip tekrar yüklemek için kullanıyor(ben daha rastlamadım ama böyle olduğunu söyleyenler var.). Yoksa ikisi bir sürücüde olsa daha temiz olur.

Bende bunun için uğraşıyorum. yoksa ikinci sürücüye at formatı yeniden yüklemem 30 dak. kısa süre alır ama böyle birşey varsa öğrenemem. ve sizinle paylaşamam :)

bunun bir yolu olmalı bence....
bu arada Hal.Dll hala hatası devam ediyor.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

Ben sizin C ve D bölümleri 1nci disk üzerinde, E bölümü de 2nci disk üzerinde diye yorumlamıştım, çünkü ilk yazdığınız boot-loader buna göreydi.

Son yazdığınızda ise, sadece bir adet disk var ve 3 bölüme ayrılmış gibi bir durum var.

Yani, bilgisayarınızda kaç adet disk var şu anda yazdıklarınızdan anlaşılmıyor çünkü, her ikisi de birbirinden farklı.

Bu arada, Win2003 Server kurulduğunda sistemin ana klasörünün adı nedir ? (Windows - WinNT - WSRV .... böyle bir şey olması lazım ve de o adı kullanmanız gerekir.)

Bu arada, loader'ı boot.ini' ye yazıyorsunuz değil mi ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003-Türkçe
Merhaba,

Kod:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows 2003 Server" /fastdetect
ile boot sorunun hallettim.

1 sabit disk var ve 3 bölüme ayrılı idi. şimdi ise hal.dll kopyala diye uyarı veriyor. bunu nasıl çözecem. bir sürü hal.dll buldum kopyaladım olmadı....