Windows'un Dosya Aç - Farklı Kaydet pencerelerini özelleÃ

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Bundan bir süre önce Office2000 için aşağıdaki resimlerde görülen menü çubuğundaki File >> Open (Dosya >> Aç) ve / veya File >> Save As (Dosya >> Farklı Kaydet) pencerelerinin sol tarafında bazı klasörlere ait kısa yol tuşlarının özelleştirilmesi ile ilgili bir kod vermiştim.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=6382

Bu çalışma sadece Office2000 programlarını kapsamaktaydı.

Yukarıdaki linkte yer alan kod bilgisayardaki Microsoft ürünü olan örneğin Notepad, Paint ... gibi programlarda etkili olmamaktadır.

Benzer işin Windows'ta Microsoft ürünü olan diğer programlara da tatbik edilmesi amacıyla bu kez bir Reg dosyası hazırladım.

Bu iş için bilgisayarımda aşağıdaki klasörleri oluşturdum ve bunları sözkonusu diyalog pencerelerine kısa yol yuşları olarak, aşağıda belirtildiği şekilde atayacağım.

C:\MyFolders

C:\MyFolders\VBA

C:\MyFolders\WordDocuments

C:\MyFolders\ExcelShs

C:\Folder2

Ekteki MyLocations.zip dosyasını indirip, içindeki reg uzantılı dosyayı çift tıklayıp, ekrana gelen mesajları onayladıktan sonra aşağıdaki resimlerde belirtilen klasik görünümdeki Dosya Aç ve/veya Farklı Kaydet pencerelerinin sol tarafında yer alan kısa yol tuşlarını kendi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Eğer bu eklentiyi kaldırmak isterseniz bu sefer ekli MyLocationsUnInstall.zip dosyasını indirip, açtıktan sonra içindeki reg uzantılı dosyayı çift tıklayıp, ekrana gelen mesajları onayladıktan sonra sözkonusu değişiklikler orjinal durumuna gelecektir.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bu arada, şunu da belirtmek istedim....

Yukarıdaki mesajımın ekindeki MyLocation.reg dosyasını Notepad programı ile açıp içinde bulunan ve aşağıda belirttiğim satırlardaki klasör yollarını kendiniz istediğiniz gibi değiştirerek, kullanabilirsiniz.

Ã?nemli olan, bu satırlardaki tırnak ve ayraçları yine benzer şekilde kullanmanızdır.

"Place0"="c:\\Temp"
"Place1"="c:\\MyFolders\\VBA"
"Place2"="c:\\MyFolders\\WordDocuments"
"Place3"="c:\\MyFolders\\ExcelShs"
"Place4"="c:\\Folder2"

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ve bu konuyla ilgili son olarak;

Eğer söz konusu Dosya Aç - Farklı Kaydet pencerelerindeki kısa yolların bazılarının, orjinalinde olduğu gibi sizin My Documents - Belgelerim, Desktop - Masaüstü gibi kısa yollar, diğerlerinin ise sizin belileyeceğiniz klasörler olmasını istiyorsanız o zaman, aşağıdaki linkte verilen tablodaki değerleri kullanarak bu işi yapabilirsiniz.

http://www.windowsitpro.com/Article/ArticleID/24828/24828.html

yeni öğe ekleme

Farklı kaydet penceresine var olanların dışında yeni öğe ekleyemez miyiz? Yani var olanlar korunsun ama yenilerini de ekleyelim