Word Belgesini Excel Hücresine Kaydetmek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Değerli Arkadaşlar,
Ekli çalışmada word belgelerini İNDEX isimli cetvelin M sütunundaki ilgili hücrelerde saklamak,mausla üzerine geldiğimde bütününü görmek istiyorum.Bunu manuel olarak EKLE-NESNE-WORD BELGESi-SİMGE İLE GÖSTER ile yapıp istediğim ölçüde boyutlandırıyorum.Ancak,İNDEX'e yeni bir word belgesi eklendiğinde yeri kayıyor,değişiyor.Bu word belgelerini doğrudan ilgili excel hücresini tanımlayarak göndermek mümkün mü?Ya da yeri değişmeyecek şekilde saklamak...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Uzman Arkadaşlar,ilgi Lütfen

Değerli Arkadaşlar,
Ekli çalışmada word belgelerini İNDEX isimli cetvelin M sütunundaki ilgili hücrelerde saklamak,mausla üzerine geldiğimde bütününü görmek istiyorum.Bunu manuel olarak EKLE-NESNE-WORD BELGESi-SİMGE İLE GÖSTER ile yapıp istediğim ölçüde boyutlandırıyorum.Ancak,İNDEX'e yeni bir word belgesi eklendiğinde yeri kayıyor,değişiyor.Bu word belgelerini doğrudan ilgili excel hücresini tanımlayarak göndermek mümkün mü?Ya da yeri değişmeyecek şekilde saklamak...
Değerli Uzman Arkadaşlar,
Lütfen bu sorumu önemseyiniz ve yardımcı olunuz...

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sayın Dadalo,
Word belgelerini excel dosyasına nesne olarak eklemek pek kullanışlı bir yöntem değil. Özellikle word dosyalarınızın sayısı kabarıksa dosyanızın şişmesine ve hantallaşmasına sebep olacaktır. Bunun yerine her hücreye ilgili dosyayı açmaya yarayan kodlar eklemelisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Bunu nasıl yapabilirim?

Sayın Mustafa Bey,
Bana bununla ilgili bir iki uygulama örneği verebilirmisiniz?

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sayın Mustafa Bey,
Bana bununla ilgili bir iki uygulama örneği verebilirmisiniz?
Merhaba,
Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Dosya adının bulunduğu hücreye çift tıkladığınızda ilgili word dosyası açılacaktır. Kod aynı klasör içindeki dosyalar için uyarlandı. Eğer word dosyalarınızla excel dosyanız farklı adreslerde ise yolun bilgisayarınızdaki adrese göre düzenlenmesi gerekir.
Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
If Intersect(Target, Range("m3:m65536")) Is Nothing Then Exit Sub
If Target = "" Then Exit Sub
Cancel = True
yol = ThisWorkbook.Path & "\" & Target & ".DOC"
If Dir$(yol) <> "" Then
CreateObject("Shell.Application").Open yol
Else:
MsgBox "Böyle bir dosya bulunmamaktadır. Belirtilen yoldaki dosyayı kontrol ediniz." & Chr(10) & Chr(10) & yol, vbCritical, "DOSYA BULUNAMADI"
End If
End Sub
NOT: Eklediğim rar dosyasındaki klasörü çıkardıktan sonra işlem yapın.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Merhaba,
Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Dosya adının bulunduğu hücreye çift tıkladığınızda ilgili word dosyası açılacaktır. Kod aynı klasör içindeki dosyalar için uyarlandı. Eğer word dosyalarınızla excel dosyanız farklı adreslerde ise yolun bilgisayarınızdaki adrese göre düzenlenmesi gerekir.
Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
If Intersect(Target, Range("m3:m65536")) Is Nothing Then Exit Sub
If Target = "" Then Exit Sub
Cancel = True
yol = ThisWorkbook.Path & "\" & Target & ".DOC"
If Dir$(yol) <> "" Then
CreateObject("Shell.Application").Open yol
Else:
MsgBox "Böyle bir dosya bulunmamaktadır. Belirtilen yoldaki dosyayı kontrol ediniz." & Chr(10) & Chr(10) & yol, vbCritical, "DOSYA BULUNAMADI"
End If
End Sub
NOT: Eklediğim rar dosyasındaki klasörü çıkardıktan sonra işlem yapın.
Mustafa Bey,çok teşekkür ederim.Yalnız anlayamadığım bir nokta var.Word belgesini sütunlara dağıttıktan sonra M sütununa tekrar manuel olarak dosya adını yazacakmıyız,yoksa kendisi otomatikman M sütununa yazılacakmı?

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Syn. Dadalo,
Dosya adlarını manuel olarak girdim. Hücrelere kendiliğinden yazılmadı. Yani sizde elle yazacaksınız. Benim yazdığım kod sadece hücrede ismi yazılı olan word dosyasını açmaya yarar.
Ama isterseniz ve sabit ölçütleriniz varsa word dosya adlarını otomatik aldırabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Manuel olması kullanışlı değil

Mustafa bey,
Manuel olursa hiçbir işime yaramaz.Çok fazla zaman kaybı olur.Onu yapacağıma doğrudan word belgesini tıklar açarım daha kolay.Ben otomatik olsun istiyorum.Sabit ölçülerden kastınızın ne olduğunu anlamadım.Ama kayıt formatı hep aynı.Yani:SAYI-TARİH-İL AD-İLÇE ADI-KÖY ADI-KONU-İLGİ TARİH-İLGİ SAYI-
Bu formatla herhangi birşey yapılabilirmi bilmiyorum?Ya da sabit ölçülerden kastınızı açıklarsanız ona göre bir şey diyebilirim.İyi akşamlar...

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Örneğin L sütunu hangi ölçütlere göre geliyor. Belirli bir sırası var mı? Sıra değişiyor mu? M sütunundaki hücrelere word isimleri hangi sırayla ne şekilde gelecek vs...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Örneğin L sütunu hangi ölçütlere göre geliyor. Belirli bir sırası var mı? Sıra değişiyor mu? M sütunundaki hücrelere word isimleri hangi sırayla ne şekilde gelecek vs...
Mustafa Bey,
Size yarın iş yerinden daha ayrıntılı yazmaya çalışacağım.İyi akşamlar...

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE EXCELL 2007 TÜRKÇE
Benim bulmaya çalıştığım konuyu örnekle açıklamak istiyorum.
şimdi excel'de iki tane çalışma sayfası var.

Ben ikinci çalışma sayfasına bir metin yazdım.bu metin hazır bir belge olarak düşünelim. Örneğin;
Onur'un arabası Kırmızı renkli dizel yakıtlı fiat marka.
Can'ın arabası mavi renkli lpg yakıtlı ford marka.
Canan'ın arabası sarı renkli benzin yakıtlı toyota marka.

İlk çalışma sayfasına ise;
İsim Renk Yakıtı Markası
Onur Kırmızı Dizel Fiat
Can Mavi Lpg Ford
Canan Sarı Benzin Toyota

İlk çalışma sayfasına İsim,renk,yakıt ve markasının sütunlarının altına verileri girdiğimizde otomatik olarak
...... arabası....renkli.....yakıtı........marka. olan ikinci sayfadaki hazır metne nasıl otomatik olarak yerleşir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Hallettim

Mustafa Bey,
Size yarın iş yerinden daha ayrıntılı yazmaya çalışacağım.İyi akşamlar...
Mustafa Bey,
Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.Ben sorunu bir şekilde çözdüm.