Word de açılır kutu ile otomatik makro çalıştırma

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-09-2023
değerli üstadlar word de açılır kutu form alanı seçeneklerinde> makroyu çalıştır>Girdi Çıkış seçenekleri var. Ben bu otomatik makroyu hiç kullanamadım. girdi ve çıkışa ne yazarsam yazayım makroları çalıştıramadım. bu makro çalıştırmanın prosedürü-mantığı nedir?. Örnek bi dosya ekledim yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla.

Ekli dosyalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Sn. tukayf, açılır formda bulunan makronun çalışma sistemi tahmin edilenin çok dışında olduğu için nasıl çalıştığını tespit etmek gerçekten zor oldu. Bizim beklentimiz formdaki isim değiştiğinde makronun çalışması... Bu nedenle bu mantığa yoğunlaşıyoruz ve makroyu çalıştıramıyoruz. Ama formdaki makronun çalışma sistemi çok farklı. Makronun çalışması için öncelikle word dosyasının korumalı olması gerekiyor. Ayrıca seçim yapıldıktan sonra formdan çıkılması gerekli. Bu da korumalı dosyada olmuyor. Çıkışın gerçekleştirilebilmesi için ikinci bir form alanının bulunması gerekiyor.
Yani siz birinci form alanından seçiminizi yaptıktan sonra, ikinci form alanını seçmelisiniz ki makro çalışsın. Aksi takdirde makro çalışmıyor.
Sayfanın korumaya alınması ve ikinci bir form alanına ihtiyaç duyulması bu form alanındaki makronun kullanılmasını zorlaştırıyor.
Çok titiz ve dikkatli bir kodlama ile form alanının makrolarını isteğinize göre kullanabilirsiniz. Makro kodlarının sonuna ikinci formun seçili olmasını sağlayacak bir satır ekleyerek, 1. formda seçim yaptığınızda makroların düzenli olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
teşekkürler hocam. belge zaten korumalı olarak kullanılıyor ama 2. bir forum alanı oluşturma sıkıntılı bir durum oluşturabilir. ben gene makroları butonla çalıştırmaya devam edeyim. tekrar çok sağolun.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Ben bahsettiğim çalışma mantığına uygun bir örnek ekliyorum. Deneyip son kararınızı verebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Aslında yapılabilir hocam ama çalışmak lazım müsait zamanda. Ama benimde zamanla ilgili sorunlarım var bunu en kısa zamanda deneyeceğim. Zihninize ve emeğinize sağlık.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Rica ederim. İyi geceler...