Word dökümanının aynısını Access ile yapmak

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Ekteki resimlerden biri olan Word_dökümanı resmi bir word sayfası örneği.
Form isimli resim ile tasarladığım formun resmi.
Word sayfası örneğinde gördüğünüz çizgiler de dahil olmak üzere bir takım bilgiler var.
Bu tür bir sayfadan yüzlerce öğrenci için olduğunu düşünelim.
Böyle bir WORD dökümanını daha kolay hale getirmek için ACCESS database yapısı kullanmaya karar verdim.
Access veritabaında şu alanlara ihtiyacım var.
İsim alanı metin özellikli
Soyisim alanı metin özellikli
Gorevi alanı metin özellikli
aciklama alanı metin özellikli olacak.

Bu alanların bir form yardımıyla doldurulması için, bir form olusturucam.
Form üzerinde isim, soyisim, gorevi ve açıklama girilecek textboxlar koyucam.

Burada onemli olan resim koymak
Resim1 için Add e tıklanınca resmin yerini kullanıcı bulacak ve resmin pathi resim1 alanı bilgisi olarak depolanacak. Aynı şey resim2 için de olacak

Resimlerin hepsi aslında sabit bir Resimler klasorunde duracak.

Şimdi sorularım şunlar:

1..Bunun için Resim1,Resim2 alanlarını Metin özellikli mi seçmeliyim, Köprü özelliklimi seçmeliyim

2..Resimleri de eklediğimizi düşünelim. Word_dökümanı resminde olduğu gibi görünür şekilde bir çıktı almak için Rapor hazırlamak yeterli olurmu? Rapor üzerinde çizgiler çekmek nasıl mümkün olabilir acaba?

3..Ben genellikle 2 resim olacagını dusunuyorum. Eğer 2 den fazla örneğin 4 resim konuolması dusunulurse ve kayıtlar buna göre girilirse, standart olarak alacagımız 2 resimli çıktı standardının dışına çıkmış olacağız. 4 ya da 3 resimli çıktı alabilmek için önce o kayda ait kaç resim varsa kod içinde kontrol edilip, ona göre IF ile 3 veya 4 resimli çıktı almak lazım gibi geliyor. Bunun için de 3 resimli ve 4 resimli çıktı için farklı raporlar mı hazırlamak gerekir?

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Resimleri gömülü halde veritabınınızda sağladığınız taktirde dosya boyutu aşırı artacaktır.. Önerim; resimleri ayrı bir dosyada tutmak ve dosya yolunu tabloda (Not veri tipinde) saklamak.. Daha sonra form veya rapor üzerine yerleştireceğiniz bir resim nesnesi üzerinde bu resimleri görüntüleyebilirsiniz.. Resim adedi istediğiniz kadar olabilir.. En efektif yol budur.. Bu konuda detaylı bir açıklamayı linkte bulabilirsiniz.. Uygulama aşamasında sıkıntı olursa yardımcı olmaya çalışırım..

http://www.excel.web.tr/showpost.php?p=392440&postcount=2

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Merhabalar,
ilginiz için teşekkür ederim
kayıtları girerken bir sorunum yok şu anda.
Bir öğrencinin 2 resmi varsa başka bir öğrencinin 4 resmi varsa bile kayıtlar arasında gezinirken de sorun yok, istediğim öğrenciye ait resmi ve bilgileri gayet güzel görüyorum.

Bu noktada sorunlarım başlıyor:

Her kayıt, resim bilgileri ve kişisel bilgiler olarak 1 sayfaya sığmak zorunda.
Daha önceki mesajda eklerden görüleceği üzere , bir kayda ait 2 resim varsa raporun üst kısmına 2 resim yanyana geldiğini düşünelim. Buna uygun bir rapor hazırladım diyelim.
resim3 ve resim4 alanı olmayacağı için 2.resimden sonra 2 resimlik bir boşluk mu olacak. Çünkü en fazla 4 resim kaydedilebileceği için, rapor sayfası şablonunda 4 tane resim nesnesini yanyana koyacağım. 2 resimli bir kayıt varsa rapordaki resim1 nesnesi ve resim2 nesnesi dolacak, başka resim olmadıgı için raporda resim3 ve resim4 alanlarının raporda çıkması gereken alanlar boş kalacak. Bu alanları doldurmak için 2 resimli bir kayıt için bu resimleri raporda enlemesine genişletmek mümkün mü acaba,Kod ile veya 1 den fazla rapor tasarımı yapıp(2 resim için, 3 resim için, 4 resim için ayrı raporlar mesela) hangisi uygunsa onu kullanmak mümkün mü?