word sayfasındaki garip işaret nasıl kaldırılır ?

Excel Vers. ve Dili
2003
ingilizce
Word'de yazı yazdığım sayfa görünüşünde bir gariplik oldu. internetten bir word dosyası indirince sayfalarımın görünüşü değişti ve satır başlarına pi (∏) harfine benzer bir sembol gelmeye başladı. Print alırken bu işaretler çıkmıyor ama ekranda sayfayı izlerken görüyorum. bu sembolü nasıl kaldırabilirim?

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Word'ün menüsünde yer alan Pİ işretine tıklayın. Bakalım ne olacak.

Excel Vers. ve Dili
2003
ingilizce
arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.
nereden çıktıysa bu işareti kaldıramıyorum.

Nasıl yani?
Teşekkür ederken sorununuzu çözdüğünüzü mü söylemek istediniz yoksa çözemediğinizi mi?

Excel Vers. ve Dili
2003
ingilizce
sorunu malesef çözemedim...
önerilerinizi denedim, bu arada birçok şeyi denedim ve bilmediğim birçok özelliği de öğreniyorum ama bu işareti kaldıramadım.

Excel Vers. ve Dili
2003
ingilizce
word'de boş bir sayfada sağ tuşu tıklayınca 5. satırda bulunan (paragraph) özellik ile ilgili bir sorun var sanıyorum. satır başlarında bu işaret çıkıyor.

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-03-2022
Merhabalar,
Sizdeki problemde çoğu yeni word kullanıcısının karşılaşabileceği gizle/göster sorunu olması lazım. Eğer görünen şekil aşağıda görünen resim ise bu dediğimizi doğrulayacaktır. Yukarıdaki barda bulunan aynı görünüme sahip işareti tıklayarak, yoksa bu tuşu özelleştir/görünüm klasörü içerisinden ekleyerek işini halledebilirsin..
Kolay gelsin..

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Söylediğiniz şekil paragraf işareti olması lazım.yapacağınız bir de şu şekil var.
Araçlar/Seçenekler/Görünüm sekmesinde
"Biçimlendirme işaretleri" hepsinin yanındaki onayı kaldırın. (Kutucuklarboş olsun)

Excel Vers. ve Dili
2003
ingilizce
teşekkür ederim. gerçekten dediğiniz gibi ortadan kayboldu. barda bu işaret yoktu.
options >custom 'dan bu ikonu yukarıdaki bara getirip tıklayınca sorun halloldu.
bu işaret ne işe yayar biliyor musunuz?
çalışmalarınızda başarılar dilerim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Bu işaret, aslında satır başlarında değildir. sadece hiç yazı yazılmayan, boş bırakılıp da "enter" tuşuyla bir alt satıra geçilme durumların bo satırın başında yer alır, içinde kelime yazılı satırlarda ise sonuncu kelimenin sağında yer alır.

her satırda yazı yazarken alt satıra geçmek için "enter" tuşuna basılarak bir alt satıra geçildiğini gösterir. satıra sığmayan yazılar "enter" tuşuna basmadan kendiliğinden bir alt satıra geçer ya işte o zaman bu işareti ortaya çıkmaz. Yani bu işareti menüden tıklayarak etkin kılarsanız, ne zaman "enter" tuşuna basarsanız son kelimenin sonuna bu işaret gelir, yok eğer hiç bir şey yazmadan "eneter" e basarsanız satırın başında görülür,

Kaç satır boş bırakıldığını görmek için kullanılır, bizler için değil tabii ki, bazı devlet firmalarında veya askeriyede yazılar halen zorunlu formatlarda yazılır, sekreterlere kolaylık olsun diye konmuş zannederim.
necip54

Excel Vers. ve Dili
2003
ingilizce
teşekkür ederim Necip Bey,
bu özelliğe pek fazla işimizin düşmeyeceği anlaşılıyor.
çalışmalarınızda başarılar dilerim

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın seyficetin, tam tersine o işaretin çok yararı var, eğer temiz bir word dosyası hazırlamak isterseniz.

O işaret sadece paragraf sonlarını değil aynı zamanda iki sözcük arasında verilen gereksiz boşlukları, tab işaretlerini, sayfa kesmelerini, satır kesmelerini vs leri de gösterir.

Sizi bilemem ama ben onsuz yapamıyorum. :D

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
necip54' Alıntı:
Kaç satır boş bırakıldığını görmek için kullanılır, bizler için değil tabii ki, bazı devlet firmalarında veya askeriyede yazılar halen zorunlu formatlarda yazılır, sekreterlere kolaylık olsun diye konmuş zannederim.
Necip bey, sabah sabah gülümsettiniz beni ... :mrgreen:

Sayın Necdet beye katılıyorum, sağladığı kolaylıklar çok faydalıdır.

Bu opsiyon olmadan MS Word ile çalışmak, Excel hücrelerinin varsayılan kenarlıkları olmadan sayfa üzerinde çalışmak gibi bir şeydir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Necdet beye kim katılmaz ki, excel de tecrübelerinden şahsen çok faydalandım. :dua2:
Ben zaten "zannederim" demiştim. Çok utandım şimdi, gereçekten komik bir yorum olmuş benimkisi sabah sabah. :oops: