Wordde A4 sayfayı ikiye bölmek.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Resmi yazışmalarda zaman zaman A4 ün yarısını kullanarak yani üst tarafına farklı alt tarafına farklı yazıp yazdırdıktan sonra elle keserek kullanmamız gerekiyor.
Ancak pc de yazıyı yazarken sayfanın tam ortasını belirlemek sıkıntılı oluyor. Sayfa ortasında ne çizgi var nede başka birşey. A5 te kullanmak işime yaramıyor.

A4 ün sayfa ortasını belirleyebileceğimiz-görebileceğimiz bir ayar yada buna benzer birşey varmı?

Office 2010 kullanıyorum.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Sayfa yapısından 2 sayfaya böl dedim ve her sayfanın üzerine çizgi koy dedim ama marjlardan dolayı başarılı olamadım. Tam orta yerine denk gelmiyor.

Belki üst marj sıfır yapılırsa düzelir mi bilmiyorum, denemek gerek.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Merhaba,
*Görünüm menüsünden "Kılavuz Çizgileri" kutusunu tıklayın,
*Sonra Sayfa düzeni menüsünden Hizala ""Kılavuz ayarları" tıklayın,
(A4 sayfası yüksekliği 29,7 cm olduğuna göre buradan yarısı 14,85 cm)
*Dikey aralık =14,85 yaparsınız, kenar boşluklarını 0 yaparsınız
*Yatay aralık için 22 cm verirsiniz. (a4 sayfası 21 cm genişlikte olduğuna göre ekranda görünmesin diye)
*Kılavuz çizgisini kaldırmak için görünüm menüsünden "Kılavuz Çizgileri" kutusunu boşaltmak yeter
Bu kadar.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Merhaba,
*Görünüm menüsünden "Kılavuz Çizgileri" kutusunu tıklayın,
*Sonra Sayfa düzeni menüsünden Hizala ""Kılavuz ayarları" tıklayın,
(A4 sayfası yüksekliği 29,7 cm olduğuna göre buradan yarısı 14,85 cm)
*Dikey aralık =14,85 yaparsınız, kenar boşluklarını 0 yaparsınız
*Yatay aralık için 22 cm verirsiniz. (a4 sayfası 21 cm genişlikte olduğuna göre ekranda görünmesin diye)
*Kılavuz çizgisini kaldırmak için görünüm menüsünden "Kılavuz Çizgileri" kutusunu boşaltmak yeter
Bu kadar.
Güzel bi yöntem, teşekkürler.

Ancak her yazıda bunu yapmak bira uğraştırabilir, daha kolayı yada farklısı varsa önerileri bekliyorum.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sayın Necati;

Hiç bilmediğim bir konuydu. Teşekkürler.

Hayırlı Cuma'lar ve işler.

Excel Vers. ve Dili
2007 Office, Tr
Şablon Olarak kaydedebilirsiniz veya makro ile şöyle:

Kod:
Sub A4Ortasi()
'
' A4 kagıdın ortasını kılavuz çizgisiyle işaretlemek için kullanılan makro...
'
'
    Options.DisplayGridLines = True
    With ActiveDocument
        .SnapToGrid = False
        .SnapToShapes = False
        .GridDistanceHorizontal = CentimetersToPoints(22)
        .GridDistanceVertical = CentimetersToPoints(14.85)
        .GridOriginHorizontal = CentimetersToPoints(0)
        .GridOriginVertical = CentimetersToPoints(0)
        .GridSpaceBetweenHorizontalLines = 1
        .GridSpaceBetweenVerticalLines = 1
        .GridOriginFromMargin = False
    End With
End Sub

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ofis 2003
ofis-xp
wordde A4 ü kullanma

Resmi yazışmalarda zaman zaman A4 ün yarısını kullanarak yani üst tarafına farklı alt tarafına farklı yazıp yazdırdıktan sonra elle keserek kullanmamız gerekiyor.
Ancak pc de yazıyı yazarken sayfanın tam ortasını belirlemek sıkıntılı oluyor. Sayfa ortasında ne çizgi var nede başka birşey. A5 te kullanmak işime yaramıyor.

A4 ün sayfa ortasını belirleyebileceğimiz-görebileceğimiz bir ayar yada buna benzer birşey varmı?

Office 2010 kullanıyorum.
Merhaba
Benim sorunum da şudur:
Yakın zamanda kaybettiğim şair babama ait epey fazla sayıda şiirlerini kitap haline getirmek istiyorum. bunun için A4 kağıdını dikey konumda iken sol dik yanına ısısal ciltleme yaparak, yatay olarak 2 ye bölmek ve A4 kağıdından 2 adet A5 kitapçık basmak istiyorum. Word 2013 kullanıyorum ve ekteki fotoğraftaki şekilde olduğu gibi bir çalışma yapmak istiyorum ancak bir türlü yapamadım. Bana yardımcı olabilecek arkadaşların tavsiyelerni çok acil bekliyorum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba, sayfa düzeni menüsünden sayfayı yatay konuma getirdikten sonra, sağ ve sol boşlukları, cilt payını unutmadan ayarlayıp, aynı menüdeki "Sütunlar"-> "Diğer Sütunlar" -> "İki Sütun"-> "Araya Çizgi Koy" yöntemiyle sayfa ayarladığınız kenar boşluklarına göre tam olarak ikiye bölünmüş ve araya çizgi eklenmiş olur.
Bir deneyin isterseniz, iyi günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003
ofis-xp
wordde baskılama

Merhaba, sayfa düzeni menüsünden sayfayı yatay konuma getirdikten sonra, sağ ve sol boşlukları, cilt payını unutmadan ayarlayıp, aynı menüdeki "Sütunlar"-> "Diğer Sütunlar" -> "İki Sütun"-> "Araya Çizgi Koy" yöntemiyle sayfa ayarladığınız kenar boşluklarına göre tam olarak ikiye bölünmüş ve araya çizgi eklenmiş olur.
Bir deneyin isterseniz, iyi günler dilerim.
Merhaba
yardımınız için çok teşekkür ederim, ancak: durum şu şekilde:

Yakın zamanda kaybettiğim şair babama ait epey fazla sayıda şiirlerini kitap haline getirmek istiyorum. bunun için A4 kağıdını dikey konumda iken sol dik yanına ısısal ciltleme yaparak, yatay olarak 2 ye bölmek ve A4 kağıdından 2 adet A5 kitapçık basmak istiyorum. Word 2013 kullanıyorum ve ekteki fotoğraftaki şekilde olduğu gibi bir çalışma yapmak istiyorum ancak bir türlü yapamadım. Bana yardımcı olabilecek arkadaşların tavsiyelerni çok acil bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003
ofis-xp
metne bilgisayarımdan resim ekleyemiyorum bu konudada yardımcı olurmusunuz?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
İsterseniz iki sayfalık bir örnek belgeyi, bir dosya paylaşım sitesine yükleyip, belgenin link'ini burada paylaşın. Böylece bir üye mutlaka çözüm önerisinde bulunacaktır.