Wordde formüller nasıl kopyalanır?

klop01

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2028
Değerli Arkadaşlar,
Bir Word tablosunda formül ile işlem yapıyorum. Bir hücreye yazdığım formülü Excelde olduğu gibi aşağı ve sağa yönlerine nasıl kopyalayabilirim?
Böyle bir şey mümkün mü?

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Formüllü hücreyi ilgili hücrelere kopyalayınz.

Formülün buna göre ayarlanmasını ve size doğru değeri sunmasını beklemeyin. Çünkü MS Word bu kadar zeki olduğunu kanıtlayamadı. Bunun yerine, sonraki hücrelerde aynı değeri tekrar eder.

Bu şekilde, MS Word'ün göreli veya mutlak adresleri önemsemediğini anlıyoruz. Hesaplanan değeri kopyalayıp yapıştırdığınızda, yalnızca formülü kopyalar, ancak kaydırıldığı satırlara ve sütunlara göre ayarlamaz.

Bu nedenle, yapılacak diğer ayarlamalar elle yapılacak.

Başta bunları bilmek gerekir; F9 - formülleri günceller. Alt +F9 Alan kodlarını görüntüler/ Gizler

Örneğinizdeki 1. Tabloda kullanılan formüller LEFT, ABOVE gibi yönlere bağlı olduğundan; bunları ilgili hücrelere kopyalayıp, alanları seçtikten sonra F9’a basmanız yeterli.

Benim eklediğim tabloda hücre referansları kullandığı için kopyaladıktan sonra ALT + F9’ basar gerekli düzeltmeler yaptıktan sonra tekrar ALT+F9’ a basılır. En son alanlar seçilir. F9’a basılarak güncelleme yapılır.

Örnek dosya ekte.

.

Ekli dosyalar

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Word içinde Excel Elektronik Tablosu'nu kullanabilirsiniz, daha işlevseldir.

klop01

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2028
Sayın @İdris SERDAR Hoca'm,
İkinci iletide yapmış olduğunuz açıklama ve gönderdiğiniz örnek dosya için teşekkür ederim. Sorumun cevabını bu şekilde net bir şekilde aldım. Çok teşekkürler.

Sayın Seyit Tiken Bey,
Öneriniz için teşekkürler.
Bir şey sormak istiyorum: Bu elektronik tablo iç içe geçmiş karmaşık formülleri de sonuçlandırır mı? Yani excelin kendisi gibi mi işlem yapıyor?

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Elektronik Tablo, Excel'in ta kendisidir, her türlü formülasyonu kullanabilirsiniz