Word'de sayfa numarası

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-09-2023
Worde tüm belgeye sayfa numarası veriyoruz x/y şeklinde ancak belgenin belli bir yerden sonrasında ekler var ekleri üst yazımıza dahil etmek istemiyoruz.
örneğin ekleriyle birlikte 10 sayfa olan bir yazının 4 sayfası üst yazı geri kalan ek, ben belgede ek olan 6 sayfaya sayfa numarası vermek istemiyorum. ilk dört sayfaya x/y şeklinde sayfa numarası vermek istiyorum. ilk dört te sayfa numaralı 1/4, 2/4, 3/4 ve 4/4 şeklinde olabilir mi? daha önce işlendiyse kusura bakmayın şu an lazım oldu detaylı şekilde inceleyemedim acil de lazım. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,

Roma rakamı ve farklı sayfa şeklinde örneklendirmiş ama sizin isteğinizin cevabı da bunun içinde. Yani yöntem aynı.

Alıntıdır:
Arkadaşım merhaba,
Anladığım kadarıyla ilk 8 sayfaya romen rakamıyla, sonrasına da rakamla sayfa numarası vermek istiyorsun.
1. Bunun için önce 8 nci sayfanın son karakteri sonuna imleci taşı ve "ekle" penceresinde "kesme ekle" seçeneğini seç. Burada da "sonraki sayfa" seçeneğini işaretle ve kesmeyi ekle.
2. "Ekle" penceresinden "sayfa numarası ekle" seçeneğini seç ve sayfa numarası ekle.
3. Rakamla numara eklemek istediğin ilk sayfanın altındaki (yani 9 ncu sayfadaki) "alt bilgi" bölmesindeki sayfa numarasının üzerinde fareyi çift tıkla. Açılan pencerede butonlar üzerinde fareni gezdir ve "önceki gibi" seçili olan seçeneği bir kez tıkla ve seçili durumdan seçilmemiş duruma getir.
4. Aynı yerdeki sayfa numarasını fare yardımıyla karart ve sil. Bu işlem tüm sayfalardaki önceden verilmiş numaraları kaldıracaktır.
5. Şimdi imlecini ilk 8 sayfalık grubun herhangi bir sayfasına taşı ve yeniden sayfa numarası ekle işlemini seç. Biçimlendirmeye gir, romen rakamı seçeneğini seç ve başlangıç penceresini işaretleyerek "I" den başlayacak şekilde tamam de. İlk sekiz sayfan romen rakamıyla numaralandırılmış olacak.
6. Şimdi imleci 9 ncu sayfaya veya sonraki herhangi bir sayfaya taşı ve sayfa numarası ekle işleminde bu kez rakamları seçerek başlangıcı da "1" olarak seç ve tamam de. İkinci grup yazıların da rakamla numaralandırılmış olacaktır.
Gördüğün gibi burada esas olan kesmeden önceki ve sonraki sayfalar arasındaki bağlantıyı kesmektir. "Alt Bilgi" kısmındaki "Önceki Gibi" seçeneğini kaldırmak. Her kesmeden sonra bu bağlantıyı kesmekle istersen romen rakamı, rakam, abc, vs. farklı farklı sayfa numaralandırma yapabilirsin
Kolay gelsin.
Alıntı yapılan adres: http://www.pcnet.com.tr/forum/yazilim/156864-word-programinda-sayfa-ekleme-bilmecesi.html

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Cevaplar için çok teşekkürler ama inanın çok denememe rağmen yapamadım. Farklı numara verebiliyorum, belli bir sayfadan sonraki numaraları da silebiliyorum ancak x/y kısmında y belge de bulunan tüm sayfaları gösteriyor. Bunu hala anlayabilmiş ve yapabilmiş değilim. Dosyaya uyarlayabilen varsa örnek alabilirsem çok iyi olur. Tekrardan çok teşekkürler.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Yapmanız gerekenleri adım adım açıklıyorum. Buradan takip ederek dosyanızda uygulamayı deneyin.

1- 4. sayfanızın en sonuna imleci konumlandırın.

2- Sayfa Düzeni Menüsünden "KESME" seçeneğini bulun ve açın. Karşınıza çıkan seçeneklerden "Sonraki Sayfa" yı seçin. Böylelikle Dosyanız 2 bölüme ayrılmış olacak. (Bu işlemden sonra ilk 4 sayfa bir bölüm 5'ten sonrası 2. bölüm olacak.)

3- Ekle menüsünden istediğiniz biçimde Sayfalarınızı numaralandırın. (Bu işlemden sonra tüm sayfalarınız numaralanacaktır.) Alt Bilgi menüsünden çıkın.

4- 5. sayfaya, yani 2. bölümünüzün ilk sayfasına imleci konumlandırın.

5- 5. sayfanın sayfa numarasına çift tıklayın. Alt Bilgi menüsü açılacaktır.

6- Üst menüde "Öncekine Bağla" seçeneğinin seçili olduğunu göreceksiniz. Bu seçime tıklayarak seçimi kaldırın. Ardından seçili olan sayfa numarasını, yani 5'i silin ve alt bilgi menüsünden çıkın.

7- Bu işlemden sonra ilk 4 sayfanın numaralı diğerlerinin numarasız olduğunu göreceksiniz.

İncelemeniz için örnek bir dosya ekliyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Hocam ekte gönderdiğiniz örneği yapabiliyordum yukarıdaki mesajda da belirmiştim
Farklı numara verebiliyorum, belli bir sayfadan sonraki numaraları da silebiliyorum ancak x/y kısmında y belge de bulunan tüm sayfaları gösteriyor.
sayfa numaralarından sadece x dediğimizde sorun yok ama x/y dediğimizde sorun başlıyor y tüm belgedeki sayfa sayısını gösteriyor. x/y istememin sebebi de resmi yazışma yönetmeliği.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Biçimini değiştirdim, sorun yaşamadım. Eki inceleyin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Uğraşıyorum ama hala yapabilmiş değilim. Sorun bende sanırım. Yardımlar içir çok teşekkürler hocam.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Önce normal olarak numaralandırın. Sonra yukarıda anlattığım yöntemle belirttiğiniz sayfaların numaralarını kaldırın. Numaralı olan herhangi bir sayfada, sayfa numarasına ulaşın ve olması istediğiniz sayfa sayısını yanına ekleyin.
Yani 1, 2, 3 şeklindeki sayfadan herhangi birinin numarasına ulaşın ve elle 1\4 yazın. Muhtemelen olacaktır.