worksheet matığı

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sorduğunuz kodlarda gördüğünüz
applicaiton.worksheetfunction.sum(range("a1:a10"))
gibi kullanımlarsa bunları VBE'de sadece sayfa modülünde kullanmak zorunda değilsiniz, normal modül sayfalarındada kullanabilirsiniz. sayfa belirtmez<seniz aktif sayfada işlemi yapar ve excel içinde bulunan hazır fonksiyonları kod içinden kullanmamızı sağlar, ve built-in fonksiyon oldukları için çalışma hızlarıda çok güzel olur :) bu hazır fonksiyonları kullanamıyor olsaydık bir çoğu için kendi fonksiyonlarımızı yazmak zorunda kalırdık. yani bence iyiki var bu özellik. umarım buydu sorunuz.

selamlar
bu konu hakkında hocalarımız bir açıklama ve bilgilendirme yapabilrimi
makrolar içinde kullanılan yani sayfa içerisinde kullanılan worksheet function olayı nasıl işler neden orda kullanıyoruz oraya yazmamızdaki amaç nedir modul olarak kullansak daha iyi olmazmı ben mesela sürekli modül ve formlarla çalışıyourm burda çalıştığımda bana ne gibi kolaylığı olur mantığını kavrayamadım açıkcası
saygılar

o zaman şu şekilde diyebiliriz
auto_open makrosu gibi yani biz kapatırken sayfa 1 de kapattık ve açarken direk workshetteki makro çalışıyor sayfa 2 de açılırsa makro çalışmıyor forumdan direk bu sayfaya yönlenridiğimizde sayfa içide olacak işlemleri formun buton1 click olayında yazmazıa gerek yok sonuç olarak mdrülden ziyade burada kullanmamızı tavsiye ediyorsunuz peki worksheetfunctionda 2 veya daha fazla makro kullanırsak nolacak hangisini kullanacak
teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Buradaki sıraya bakılırsa @sekand sorusunu sormadan ben cevabı vermişim. :hiho: :hiho: Bu yaz saati amma karıştırdı ortalığı.

@sekand ben sorunuzu gerçekten anlamadım. worksheetfunction excel içinde kullanmaya zaten alışık olduğumuz hazır fornksiyonları VBA ilede kullanmamıza imkan veriyor ve (benim biliğim bir kısıtlama yok) istediğiniz modülde kullanabilirsiniz doğru sayfa referansı belirtir yada doğru sayfa aktifken kodu çalıştırırsanız

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Buradaki sıraya bakılırsa @sekand sorusunu sormadan ben cevabı vermişim.
excel.web.tr kendi hızınıda getçi desene. :hiho:

X

xxrt

Misafir
burda çalıştığımda bana ne gibi kolaylığı olur mantığını kavrayamadım
Kolaylık mantığını ..
alın kendi işlevsel mantığınıza koyunn..
Kimileri uzun yolu rahat rahat geçirmek ister.,
kimileri işi acildir cabucak geçirmek ister.
Kimileride hem acil hemde aheste ister..
Mantık bu mantık..
Yani siz bir proğramı yaparken zevki sefaya hitaben yaparsanız.
[a1] yerine
Range("A1").Select yazarsınız.
Sayfalarda kullandığımız fonksiyonların makro versiyonu(tabiri caiz ise) caf caflısı bundan ibarettir ve yazılım dilidir.
Bunları okumaya veya öğrenmeye gerek yok/var..
Çelişki burda başlıyor.Yani kısaca anlatmak istediğim kod sizin neyinize cevap veriyorsa onu alın uygulayın,GB ..Kb..Mb..falan bunları en üst safhada denklaşa(*) edin.
tabii benim fikrim..
Ama şu bir gerçek,benim gibi bu kadar uğraşmayın.

(*)Telafuz hatası olabilir.