X bayi X veya Z veya Y üründen şu kadar gündür satış yapmamış

Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-09-2021
Merhaba tüm değerli hoccalarım,
Bayilerimin satması gereken 15 çeşit ürün var bayi sayısı çok olunca hangi bayim hangi üründen ne zamandan beri işlem yapmamış bilemiyorum, bir veri tabanı sistemim var ve bu sistemde tüm bayilerimin günlük hangi işten kaç adet yaptığı yazılıyor ben o veriyi çekip exceldeki KARNE tabloma eklediğimde X bayi, Y veya K veya M veya G ürününden kaç gündür satış yapmamış ise bana KARNE sayfasında "Örneğin; X bayi K ürününde 22 Gündür" yazsın

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Bayinizin herhangi bir ürünle ilgili en son işlem yaptığı tarih bilgisi nereden bulunuyor?

Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE
09-09-2021
Yusuf 44 hocam merhaba,
Bayilerimin hangi tarihte hangi üründen işlem yaptığına dair verilerin girildiği bir veri tabanı var, bu veritabanına işlemler farklı illerden ve farklı kulanıcılar tarafından günlük giriliyor bende ertesi gün toplu listeyi çekiyorum. Dolayısıyla bu veritabanında hangi tarihte hangi üründen yapmışsa adedi var yani en son işlem tarihi üzerinden na kadar zamandır işlem yapmadığı bilgisine ulaşılabilir.

Saygılarımla.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
VErdiğiniz dosyada buna ilişkin bir veri yok, dolayısıyla bu dosya üzerinden istediğiniz yapılamaz. Çözüm bulabilmek için dosyada bu tarihlerin bulunması gerekir.

Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE
09-09-2021
Dosyayı güncelledim Data kısmın 1 den 15 kadar ürün ekledim ve belli tarihler karşısında satış adetleri ekledim bu verilere göre 00000.B7559 nolu bayi 10. Üründen 7.01.2018 tarihten itibaen 1 adet satmış dolayısıyla o tarihten itibaren kaç gün satış yapmamış

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Aşağıdaki makroyu deneyiniz:

PHP:
Sub kacgun()
Set s1 = Sheets("KARNE")
Set s2 = Sheets("Data")

son1 = s1.Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
son2 = s2.Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
sonurun = s1.Cells(1, Columns.Count).End(xlToLeft).Column

s1.Range(Cells(3, 5), Cells(son1, sonurun)) = ""
For bayi = 3 To son1
    For urun = 5 To sonurun
        If WorksheetFunction.CountIfs(s2.Range("A1:A" & son2), s1.Cells(bayi, "A"), s2.Range("B1:B" & son2), s1.Cells(1, urun)) > 0 Then
            For satis = son2 To 2 Step -1
                If s2.Cells(satis, "A") = s1.Cells(bayi, "A") And s2.Cells(satis, "B") = s1.Cells(1, urun) Then
                    s1.Cells(bayi, urun) = Format(Date - s2.Cells(satis, "D"), "0") & " gündür"
                    GoTo 10
                End If
            Next
        End If
10:
    Next
Next

End Sub

Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE
09-09-2021
üstad eline emeğine sağlık lakin bir miktar acemilik var kodu dosyaya gömüp göndermeniz mümkün mü bende inceleyip öğreneyim kod nasıl nereye ekleniyor diye

saygılarımla

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Kodları kopyalayın
Excel dosyanızda Alt+F11 yaparak ya da sayfa adına sağ tıklayıp Kod görüntüle diyerek VBA kod sayfasını açın
Insert menüsünden Module’yi seçin, boş bir sayfa açılacak
Kodları bu sayfaya yapıştırın
Excel dosyanıza geçin
Sayfaya bir düğme/nesne/resim ekleyin
Eklediğinize sağ tıklayıp Makro Ata deyin
Açılan listeden kacgun makrosunu seçin ve tamam deyin
Artık o düğmeye/resme/nesneye tıkladığınızda makro çalışacaktır.

Dosyanızı kaydederken eğer ofis 2007 ya da daha yeni versiyon kullanıyorsanız farklı kaydedip Makro içerebilen Excel dosyası olarak kaydetmeyi unutmayın, uzantısı xlsm olur.

Excel Vers. ve Dili
TÜRKÇE
09-09-2021
Elinize sağlık çok güzel oldu