X ile başlayan satırlara karşılık gelen değerleri top

Merhaba forumunuza yeni katıldım. Bu ortamı bize sağlayanlara sonsuz teşekkürler.

Sorum şu : bir tabloda alt alta yazılacak satırlarım var. Bu satırların sevk irsaliyeleri ve faturaları belirten satırlar. Sevk irsaliyeleri satırı ilk hücresi "S" ve faturalar satırı da ilk hücresi "F" . Þimdi ben karışık olarak s ve f hücreleriyle başlayan bu satırlardan sevk irsaliyeleri satırındaki değerlerin toplamını nasıl görebilirim.

kod tarih no mal1 mal2 mal3 mal4
S 05/08 250 3 5 2 1
F 06/08 126 2 1 0 4
S 09/08 251 5 0 3 5

Toplam S 8 5 5 6
F 2 1 0 4

gibi. Ama nasıl ? Toplam satırını yapamadım. Arama yaptım ama bulamadım. Link veya cevap gönderirseniz sevinirim. Dosyayı ekledim. Teşekkür ederim[/quote]

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sorunuzu anladığım kadarıyla bazı formüller yazdım, dosya ektedir.

Kolay gelsin.

Cok Tesekkur ederim. Cevabiniz tam istedigim gibi. Simdi bir sorun daha var satir basina "S" yazdigimda tum satirin dolgu yada yazi rengi kirmizi : "F" yazdigimda ise beyaz olarak nasil ayarlayabilirim. Cok tesekkurler.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Conditional Format - Koşullu biçimlendirme

mnz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (Tr)
Koşullu biçimlendir yapabilirsiniz
Satır numaralarına basarak satırları seçin
Biçim > Koşullu Biçimlendir > Koşul 1 in İlk seçeneğini Formül olarak değiştirin ve yanına $A1="S" yazın Biçim butonuna basarak Desenler sekmesi ile dolgu rengini verebilirsiniz. Rengi seçtikten sonra Ekle butonuna basarak ilk sençeneği yine Formül ve yanına $A1="F" yazıp Biçim butonu ile tekrar deseni seçin. Bu kadar. Yalnız dikkat edin yukarıdaki kodları yazarken A1 hücresine maus ile tıklayıp F4 e $A1 olana kadar basın. Daha sonra ="F" yazın. aksi halde """ sayısı artar.
Bunun anlamı A sütunu sabit, satır numarası değişken dir.
umarım anlatabilmişimdir.

mnz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (Tr)
biraz ağır kaldım galiba cevap verilmiş bile :düsün:

zerige' Alıntı:
Sorunuzu anladığım kadarıyla bazı formüller yazdım, dosya ektedir.

Kolay gelsin.
Sevgili zerige cok tesekkurler. ama verdigimiz formul sadece yazili olan satirlarda calisiyor yani ben her satir ekledigimde formulu mu degitirecegim. Diyelim ki yeni bir satir yazacagim o zaman toplam nasil degisecek. Cunku formulde o satir yok. Eger once formule eklersek bu kezde hata veriyor. Soyle yapabilirmiyiz bos olan satirlari toplama.. gibi.. ama nasil?

Birde satir rengi icin dediginiz gibi yaptim ama sadece tek hucrede gecerli oldu ben tum satirda OLMASINI ISTIYORUM ONU NASIL YAPACAGIM. eKTEKI DOSYADAN BAKABILIRINIZ?

Satir rengi icin ozur dilerim. Dikkatimden kacmis. Ekteki dosyada varmis zaten Cok tesekkurler Haluk. :uyku:

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın @QNURi

Formüllerdeki 18 sayısı yerine 1000 veya 10000 gibi yüksek bir değer seçerseniz, sonradan ekleyeceğiniz satırlar da hesaplanacaktır.

Kolay gelsin.

Gecenin bu saatinde bana cevap yazmaya katlanan Herkese tesekkur ederim. Sagolun. Sayenizde hallettik :hey: