Soru X ve Y Kesişimini Bulup Gösterme

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Arkadaşlar merhaba, x ve y değerlerinin kesişimini bir koordinat düzleminde göstermek istiyorum. Dosya ekleyemedim maalesef
düşeyde A2 ile A16 rasında %85 ile %155 arası 5 erli artan değerler..
yatayda C19 ile Q19 arasında %85 ile %155 arası 5 erli artan değerler..

X değeri 84,2
Y değeri 94,2 diyelim..
X ve Y değerlerinin koordinat düzleminde kesişimini bulmak ve bu düzlemde göstermek istiyorum. X ve Y değerleri başka bir sheette formüllü, dolayısıyla onlar değiştikçe kesişim değeri de değişecek. Bunu nasıl yapabilirim? (biraz excel bilgim var ama bu konuya kafam basmadı, yardımcı olursanız çok sevinirim)

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Anlatımınızdan hangi değerler X ve hangi değerler Y olduğu anlaşılmıyor.
Grafik için X değerleri ve bunlara karşılık gelen Y değerleri gerekir...

Anlatımınızdan anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışıyorum.... Yanlış anlamış da olabilirim....

Kesişim için de
EĞİLİM işlevini inceleyiniz... Ya da Lineer Interpolasyon için sitede arama yapınız...

Ekteki örnekte
A2 : A16 değerleriniz X değerleri olarak alınmakta... X değerlerine karşılık gelen Y değerleri için rastgele değerler yazıldı...

Belirlenen X değeri için de Kesişim Noktası olarak Y değeri hesaplatıldı...
Bu değerlerin tamamı grafiğe aktarıldı... İncelersiniz....

Not : Örnek dosya eklemediğinize göre gerekli düzenlemeleri siz kendi dosyanıza uyarlarsınız...

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
yardımınız için çok tesekkurler..forumdaki ilk mesajımdı sanırım dosya eklemek için altın üye olunuyor, yarın Üye olacağım Ve dosyayı ekleyeceğim. Anlatımımın konuya hakimiyetimin azlığından ötürü hatalı olması kuvvetle muhtemel affınıza sığınıyorum..

basit bir koordinat düzlemindeki x ve y değerlerim birbirine bağlı değil, bağımsız değişkenler. aşağıdan yukarı doğru A hücresinde %85-%155 arası Market index, soldan sağa C-Q hücreleri arası %85-%155 arası Gelişim indexi olacak. Örn: M.İndex 95, G. Indexi 85 olduğunda koordinat düzleminde nerede kesişiyorsa orayı göstermek istiyorum..

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Altın üye olmadan da dosya ekleyebiliyorsunuz. Ben de değilim...
Dosya yükleme sitelerinden herhangi birisi ile dosyalarınızı yükleyip linkini burada paylaşabiliyorsunuz.

Ama, eklenmiş dosyaları indirmek için Altın üye olunması gerekiyor...

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Bir kaç gündür girememiştim teşekkür ederim, dosyayı yüklüyorum şimdi

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Selamlar,
Anlatımınızdan hangi değerler X ve hangi değerler Y olduğu anlaşılmıyor.
Grafik için X değerleri ve bunlara karşılık gelen Y değerleri gerekir...

Anlatımınızdan anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışıyorum.... Yanlış anlamış da olabilirim....

Kesişim için de
EĞİLİM işlevini inceleyiniz... Ya da Lineer Interpolasyon için sitede arama yapınız...

Ekteki örnekte
A2 : A16 değerleriniz X değerleri olarak alınmakta... X değerlerine karşılık gelen Y değerleri için rastgele değerler yazıldı...

Belirlenen X değeri için de Kesişim Noktası olarak Y değeri hesaplatıldı...
Bu değerlerin tamamı grafiğe aktarıldı... İncelersiniz....

Not : Örnek dosya eklemediğinize göre gerekli düzenlemeleri siz kendi dosyanıza uyarlarsınız...

Dosyanız çok güzel olmuş bu arada elinize sağlık, benim dosyamda iki tarafta da yüzdeler var kesişim yapmaya çalışıyorum o yüzden uyarlamayı beceremedim sanırım

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
MI_BI_GRAFIGI.xlsx

Oradaki renkli hücreleri ben boyadım formüllü bir grafik değildir. Sağ tarafta görülen MI ve BI değerlerinin bu koordinat düzleminde kesişimini göstermeyi ve boyadığım renkten te yerini tespit etmeyi düşündüm. Ama beceremiyorum

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Sizin yapmaya çalıştığınız, grafik değil...
İki değere karşılık gelen HÜCRE nin bulunması ve bu hücrenin dolgu rengi ne ise onun bulunması şeklinde anlıyorum olayı....

Ekte, anladığım şekilde yapmaya çalıştığım dokumanı bulabilirsiniz...
Makro kullanılarak yapıldı.
Karşılık gelen hücrenin satır sütun numarası ve adresi yazdırıldı... Ve bu adresteki hücrenin dolgu rengi ne ise Renk yazan hücreye de o renk aktarıldı....

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Harika olmuş çok çok teşekkür ederim. Çok olmazsam iki soru daha sormak isterim. Birincisi kesişen noktayı koordinat düzleminde bir nokta ya da yıldız direk gösterme şansımız olur mu? Diğeri ise bana döküman öneriniz var mı, temel formül bilgim var ama kendimi geliştirmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Birinci sorunuza cevap :
Grafik olmadığından, koordinat düzlemi de değildir. Kesişen Nokta dediğiniz aslında kesişim hücresidir...
Ben hangi hücre olduğunu belirttim. O hücrelerde bir şeyler yazıyor olabilir. Yani kesişen hücrede bir şey yazıyorsa onun silinip o hücrenin ortasına X işareti konulabilir. Başka bir seçim yapıldığında da diğer X lerin silinip yeni X yazılmalı. Yani Renkli alan BOŞ olmalı ki seçim yapıldıkça Hücrenin ORTASINA (Hücrede Nokta konum ayarı yapılamaz) X yazdırılsın....
Kısaca, çok mantıklı bir olay değil....

Grafikle yapılması lazım.....
Grafikle yapılmışı ektedir....

İkinci sorunuz : Kaynak internet.. Geliştirmek için ise bol bol tecrübe....

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Rica ediyorum....
Yardımcı olabildiysek ne mutlu...

İyi günler sizlere...