Xp de kapanma sorunu

--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar Windows Xp işletim sistemini başlat-bilg.kapattan kapat dediğim zaman ayarlarınız kaydediliyor yazısında çok uzun süre bekliyor. Ben her defasında bilgisayarı power düğmesine basarak kapatmak zorunda kalıyorum. Bu neden kaynaklanabilir.?

Teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Tr
Sn.bluemc,
Pc'nizin geç kapanmasının bir çok nedeni var. Bir yada iki servisin ağır kapanması 3-4 dakikalik bir delaye neden olmaz, ancak default olarak her servis için 20-25 saniyelik bir bekleme zamanı geçtikten sonra OS ağır kapanan bu servisleri kapatır fakat zorlanarak ki bu da zaman alır. Gerçekten 3-4 dakikalik bir gecikmeye sebep olacak miktarda servis ağırlığı varsa aşağıdaki metodu tavsiye ederim.
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control anahtarının altında WaitToKillServiceTimeouta bakın default ise değerini 20000 olarak göreceksiniz. Bu valueyi 3000 olarak belirlerseniz yavaş olan servisler 15-20 saniye daha az bekliyerek kapatacaktır diye tahmin ediyorum.

Bir diğer alternatifte güvenlik ayarlarına bakın.
Mesela registry ClearPageFileAtShutdown değeri 1 ise pc nizi kapattığınızda ağırlaşmaya sebep olabilir.

Bunların dışında Virüs veya donanımsal arıza gibi birçok nedeni olabilir.
Bütün bunlar kesin sebeb değildir.

beyaz34

Hobi
Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 Türkçe
Bilgisarayarın otamatik olarak kapanmıyorsa bordun güç kaynagını desteklemiyor ama bir yolu var resmi inceleyin ...