Yan sekmeden tarih sırasına göre veri nasıl çekilir ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe

Üste küçük ve basite indirgenmiş bir kopyasını yüklediğim dosyanın "Sipariş Listesi" sayfasına, müşterilerden gelen siparişler sırayla girilmekte. Fakat sevkiyat, sipariş sırasına göre yapılmamakta. Bazı müşteri siparişleri inisiyatifle daha ön tarihlere alınmakta. Böylece sevkiyatlar, sipariş geliş sırasını dikkate almaksızın sıraya sokulmakta.

Yan sayfada işte bu sevk sıralamasını, tarih sırasına göre görmeyi arzulamaktayım. Yine bu forumdan daha önce almış olduğum yardımlar ışığında, "Sevkiyat Listesi" sekmesine, sevkiyat tarihleri belirlenmiş siparişleri "satır boşluksuz" olarak çekebildim ama bu verileri tarih sırasına dizemedim.

Excelde böyle bir sıralama yaptırabilmek mümkün mü ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Yani siz sıralamayı "Sevk Listesi" sayfasındaki "F" sütununa göre mi olmasını istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Sevk Listesi / E sutununda şu anda tarihler karışık vaziyette. Benim istediğim ise;
E3 ... 01.10.20
E4 ... 02.10.20
E5 ... 03.10.20
E6 ... 0410.20
E7 ... 05.10.20 şeklinde, tarih sütundakş Sevk Tarihlerinin küçükten büyüğe doğru sıralanması....

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey, ben yattıktan sonra çözümü atmışsınız, şimdi gördüm. Yapmak istediğim şey tam da buydu. Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. İyi ki varsınız, sağolun...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe

Korhan bey, aynı gün 1'den fazla sevk yapılması halinde örneğin; 02.10.20 tarihinde hem 1 nolu hem 7 nolu siparişe aynı sevk tarihinin girilmesi durumunda formül çalışmıyor.
Şöyle ki; ilk rastladığı tarihe ait bilgileri her 2 sipariş için de "aynı" çekiyor. Tekrarlanan 2. tarihe ait bilgiler yanlış geliyor. Yani yüklemiş olduğum örnek tablodan da görülebileceği gibi, aynı tarihte sevki yapılacak olan "g" isimli müşterinin bilgileri, "a" isimli müşterinin bilgilerinin "tekrarı" şeklinde geliyor.
Formülde nasıl bir değişiklik yapmalıyım ki; benzer sevk tarihleri olduğunda da formüller düzgün çalışsınlar ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey gecenin 00:37'sinde istirahatinizden fedakarlık yapıp, yorgun argın, sorumun çözümünü bulmak için değerli vaktinizi harcamış olmanıza, minnet duymamak mümkün değil. Allah razı olsun, haklarınızı helal edin, ellerinize, zihninize sağlık.

Sonuç, tam da istediğim gibi, sağolun...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe

Açmış olduğum konuyla ilintili olduğu için yeni bir konu açmak istemedim.

En soldaki "Müşteri Listesi" sekmesinde tüm kayıtlar tutulmakta.

Ortadaki "Sevkiyat Listesi" sekmesinde sevkiyat programına alınanların tamamı, sevkiyat tarihine göre, en eskiden en yeniye doğru listelenmekte.

En sağdaki "Sevkiyatı Tamamlananlar" sekmesinde ise yapmaya çalıştığım ama beceremediğim şeyi şöyle izah edeyim;
Bu sekmede yine sevkiyat tarihi sırasına göre sevkiyat programına giren tüm satırlar listelenmeli ama sadece "günü geçmiş" yani "bir gün öncesine" kadar olan sevkiyatlar listelenmeli.

Mevcut orta sekmedeki formülleri kullanarak bir şeyler yapmayı denedim ama beceremedim...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Yani bugünü dikkate alırsak sevk tarihi 20-09-2020 (dahil) tarihine kadar olan veriler mi listelenecek?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey, istiyorum ki; tabloyu her açışımda formüller, BUGÜN() fonksiyonuyla tüm sevk tarihlerini test etsinler ve bugünden daha eski (yani düne kadar olan) tüm sevk tarihlerini, en eskiden düne kadar listelesinler...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey dosyayı indiremiyorum, "Bu sayfaya erişim veya bu işlemi gerçekleştirme izniniz yok. " hatası veriyor...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Üstte ki mesajıma harici link eklenmiştir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey, çok çok teşekkürler ediyorum, sağolun, ellerinize sağlık...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe

Korhan bey sizi çok yordum ama sizin formüllerinize bakarak bir şeyler yapmaya çalıştım fakat beceremedim.

Yapmaya çalıştığım;
en sağ sekmede, bugün de dahil, sevkiyatı yapılmamış ya da henüz önümüzdeki günler için sevkiyat programına alınmamış yani sevkiyat tarihi "boş" olan satırları listelemekti.

Bunun için sizin formülünüzü revize ederek;
ya; H sütununda bugüne eşit yada büyük olan tarihleri,
ya da; hem H sütunu "boş" hem de C sütunu "boş" olmayan satırları
çekmek istedim ama bu meramıma uygun olduğunu "sandığım" formül revizyonlarını yaptığım halde, "Sevk Tarihi" boş olan satırları çekemedim...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Sevk tarihi boş olmasından dolayı artık sıralama işlemi olmayacaktır. Bunu dikkate alarak formülü revize etmelisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey sizin, alttaki "Bugünden küçük" satırları listeleyen formülünüzdeki, bold yaptığım kısmın yerine,

=EĞERHATA(İNDİS('Musteri Listesi'!$B$5:$H$1000,KAÇINCI(KÜÇÜK(EĞER('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000<>"",EĞER('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000<BUGÜN(),'Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000+(SATIR('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000)/1000))),SATIRSAY($B$5:$B5)),'Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000+(SATIR('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000)/1000),0),SÜTUN()-1),"")

Bugünden büyük_eşit ya da
H sütunu boş,
ve C sütunu "boş olmayan" satırları listelemek
amacıyla aşağıdaki bold kısmı ekledim ama maalesef istediğim sonucu alamadım...

=EĞERHATA(İNDİS('Musteri Listesi'!$B$5:$H$1000,KAÇINCI(KÜÇÜK(EĞER('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000<>"",EĞER(YADA('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000>=BUGÜN(),VE('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000="",'Musteri Listesi'!$C$5:$C$1000<>"")),'Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000+(SATIR('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000)/1000))),SATIRSAY($B$5:$B5)),'Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000+(SATIR('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000)/1000),0),SÜTUN()-1),"")

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Formülü kurgularken "H" sütunundaki sevk tarihlerini büyükten küçüğe sıralayabilmek için tarihlerin üstüne satır değerlerini ekledik.

Şimdi ise siz hem boş olan hem de bugüne eşit ve büyük olan tarihler listelensin dediğiniz için sıralama opsiyonu iptal olmuş oluyor.

Bu sebeple formül kurgusunu biraz değiştirmek gerekiyor.

Deneyiniz.

Bu formül ile ana listedeki sıra ile kayıtlar listelenecektir.

C++:
=EĞERHATA(İNDİS('Musteri Listesi'!$B$5:$H$1000;KAÇINCI(KÜÇÜK(EĞER(('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000="")+('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000>=BUGÜN());SATIR('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000));SATIRSAY($B$5:$B5));SATIR('Musteri Listesi'!$H$5:$H$1000);0);SÜTUN()-1);"")

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey formül çalıştı, iyi ki varsınız, sonsuz teşekkürler....