Yapılan değişikliklerin anında veritabanına yansıması

Merhaba Arkadaşlar,

Ekte gönderdiğim deneme isimli dosyada;

ADI
SOYADI
ADI VE SOYADI
CEZA1
CEZA2 ve
TOPLAM CEZA bölümlerini içeren Tablo ve Form bulunmaktadır.

A-Kişinin adı ve soyadını girdiğimde "ADI VE SOYADI" başlıklı metin kutusunda birleştirilmekte,

B-Ceza1 ve ceza2 değerlerini girdiğimde ise 1 ve 2'nin toplamı "TOPLAM CEZA"
başlıklı metin kusunda toplanmaktadır.

SORU :

Her iki işlemde de yapılan değişiklikler form üzerindeki metin kutusuna anında yansıdığı halde,
tablo1 isimli veritabanına kayıt edilmediği, gönderdiğim örnekte görülmektedir.

Bazı örneklerden aldığım,(değiştiğinde),(girildiğinde) ve (çıkıldığında) konumlarına yazılan kodlar tam anlamı ile işime yaramadı.

Ã?zellikle adının yanlış yazıldığı sonradan anlaşılan bir kişinin sadece adı düzeltildiğinde ve soyadına dokunulmadığında yapılan değişikliğin veritabanındaki "adivesoyadi" başlıklı hücreye yansımadığını gördüm.

Konuyu dağıtmadan özetlemek gerekirse;

Form üzerinde Yapılan değişikliği başka bir işlem yapmadan(kutudan çıkmadan,kayıtlar arasında gidip gelmeden vb.) anında veritabanına yansıtmak için ne yapabilirim.

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
Sayın icetiner
bir örnek vereyim
adı değiştirdiğinizde doğrudan tablonuzunda değişmesini istiyorsanız,
adı metin kutunun exit olayına refresh yazınız.
Adı değiştirir değiştirmez tablonuzda da değişiklik hemen gerçekleşecektir.
kolay gelsin.

Arkadaşlar,ilginiz için çok teşekkürler.

Verdiğiniz örnekler maalesef işime yaramadı.Ben değişiklik yapıldığında,yapılan değişiklik nasıl form üzerinde anında değişiyorsa aynı şekilde veritabanına kayıt edilmesini istiyorum.

Dikkat ederseniz,yapılan değişiklikten hemen sonra baskı önizlemeye bakıldığında değişikliğin yansımadığı görülmektedir.Veriler arasında ileri-geri gidildikten sonra değişiklik veritabanına ve rapora yansıyor.

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Değişikliklerin anında kaydedilmesi

Değerli kardeşim aynı sorunu ben de yaşadım. Maksat değişikliklerin anında kaydedilmesi ise değişiklik yapılacak her kutunun çıkış yordamına tek satır ilave edebilirsin:

DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acRecordsMenu, acSaveRecord, , acMenuVer70

Tabii bu satır diğer bilgi girilmesi zorunlu olan kutuların boş olmaması kaydı ile geçerlidir. Bu yordamı
If .... then

else

end if

koşullu olarak kullanabilirsin. Bilmem anlatabildiğimi sanıyorum.