Yaşlandırma Programı

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29.11.2025
Elinde yaşlandırma programı olan varsa rica edebilir miyim. Sitede bir hayli aradım ama ulaşamadım. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
29.11.2025
Elinde bu tarz bir programı olan yok mu acaba?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba, Sayın AYDIN.

Bu şekilde hazır bir şeyler talep ettiğinizde sonuç almanız zor.
Ayrıca hazır bir şey bulsanız da bu sefer belgeye ve çalışma sistemine hakim olamayacağınız için; size gönderene yeni sorular sorma durumunda kalacağınız kesin gibi.

Bence, örnek bir belge hazırlayın (veri yığını büyük olmasın), daha doğrusu tasarlayın (belgeden tüm beklentilerinizi düşünerek tasarlamakta yarar var, zira sonradan şu da olsaydı şeklinde bir şey çıkınca yine sorun yaşarsınız) ve siteye ekleyin.

Belgenizde hücrelere gelmesini beklediğiniz sonuçları elle yazın ve bu sonucu nasıl bulduğunuzu bir metin kutusu içine yazarak destek isteyin.

Eğer UserForm'larla çalışmak istiyorsanız o zaman da formunuzu oluşturun, şu TextBox'a şunu yazacağım, şu sayfa şu sütunda şu koşullara uyanların toplamı/ortalaması/tarih farkı her neyse bunun sonucunu şu listede görüntülemek istiyorum gibi net soru sorarak konu açmanızda veya açtığınız konuyu güncellemenizde yarar var.

İyi çalışmalar dilerim. (Sayın M.DÜNDAR'a selamlarımı iletin)

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
29.11.2025
Haklısınız Üstad, ben hazır bir program mutlaka vardır diye düşünerek yazdım. En kısa zamanda çalışma hazırlayıp buraya yükleyeceğim.

Selamınızı ileteceğim.

Saygılarımla...

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
29.11.2025
Uzun süredir iş yoğunluğundan yazamamıştım. İstediğim çalışma ektedir. Aşağıya da ne istediğimi anlatmaya çalıştım.

Ekte yer alan tablo üzerinde biraz daha anlatmaya çalıştığım yaşlandırma çalışması yer almaktadır. Burada hazırlanan tabiki sadece örnektir. Cari sayıları ve aylık işlemlerin çok daha fazla olacağı kesindir.
01.01.20xx tarihli tutarların toplamı açılış kaydına girilmesi gerekmektedir. Ocak ayının diğer günlerinde borç hanesine yazılan rakamların toplamı ile alacak hanesine yazılanlar çıkartılarak kalan tutar tabloya yazılması gerekir. bu işlem bittiğinde tablomuzdaki bakiye ile muavindeki bakiyenin tutması gerekeceğinden işlemin sağlaması alınmış olacaktır.
Yaşlandırmanın mantığı işlem gören hesapların ne tutarlarda işlem gördüklerini, işlem görmeyen hesapların ise ne kadar süredir işlem görmediklerine ilişkin bir çalışmadır.
Yorumlamasından örnek verecek olursak; x1 carisi açılıştan 1.000 tl ile başladığını her ay 1.000 tl yaşlandırma tablosuna giriş olduğunu düşünürsek sürekli mal alışında bulunduğu fakat ödemede sorun olduğunu göstermektedir. Diğer bir örnek x6 carisi açılıştan 10.000 TL ile başlamış ve haziran sonuna kadar hiç hareket görmemiş. Bu durumda ise bu carinin donuk olduğunu ve tahsilinin hızlandırılması gerektiği çıkartılır.

Bu çalışmalar için gerekli olduğundan sizden yardım talebim bulunmakta. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2019
18.04.2020
Sayın mehmetmehmet
Muavin sayfanızda vade yok. Vade olmazsa yaşlandırma da olmaz diye biliyorum.

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
29.11.2025
hamit bey benim istediğim sadece faturalandırma ve tahsilatın aylı periyotlarını görmek. yani teslim edilen ürünün tahsilatını yapmakta gecikmesi yada tam tersi (320-340 için) ödeme yapılmaması yada verilen avansın takip edilip ürünün teslim alınmaması ile ilgili bir rapor çıkartmak.
bu tabloyu neredeyse tüm hesaplar için uygulamam gerekecektir.

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
29.11.2025
Konu arkalara düştüğünden hatırlatmak istedim. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhabalar. Formül ile çözüm önerisinde bulunmak istedim.
-- D2 hücresine (sağa ve aşağı doğru, O6 hücresine kadar kopyalanmak üzere);
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((MUAVİN!$A$2:$A$2082=$A2)*(MUAVİN!$D$2:$D$2082<>"Açılış")*(AY(MUAVİN!$C$2:$C$2082)=SÜTUNSAY(E1:$P1))*(MUAVİN!$G$2:$G$2082-MUAVİN!$H$2:$H$2082))
-- P2 hücresine (P6 hücresine kadar kopyalanmak üzere)
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((MUAVİN!$A$2:$A$2082=$A2)*(MUAVİN!$D$2:$D$2082="Açılış")*(MUAVİN!$G$2:$G$2082-MUAVİN!$H$2:$H$2082))
-- C2 hücresine (C6 hücresine kadar kopyalanmak üzere)
Kod:
=TOPLA($D2:$P2)
formüllerini kullanabilirsiniz.

Ancak büyük veri yığınları için kullanacağınız kesin olduğuna göre makro kod desteğini beklemelisiniz.

Son düzenleme:

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
29.11.2025
Üstad elinize sağlık. buda oldukça işimi gördü. tabiki makro için başka üstadlarında yardımlarını bekliyoruz.

mehmetmet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
29.11.2025
Elinize sağlık değerli üstadım. Bir süredir özel sebeplerden dolayı siteyi ziyaret edemiyordum. çalışmanızı çok başarılı buldum. Teşekkürler paylaşım için...