yaşlandırma

Merhaba arkadaşlar,

Benim bir problemim var, yardım ederseniz çok sevinirim.

Problem şu; alt alta binlerce satır var (cari hesap ekstreleri). Ben alacağımın nezamandan geldiğini görmem gerekiyor. Yani kalan bakiye (alacağım) hangi tarihten geliyor.

örneğin;

FİRMA ADI TARİH TUTAR BAKİYE

a firması 10/06/05 60 60
a firması 11/09/05 -40 20
a firması 21/12/05 60 80

görüldüğü gibi 31/12/05 kalan bakiye; 80 ytl. ben bu 80 ytl lik alacağıma yaşlandırma yaptığım zaman 60 lirası 21/12/05 tarihindeki faturadan, kalan 20 lirası da 10/06/05 tarihindeki faturadan kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak benim a firmasından alacağım 10/06/05 tarihinden gelmektedir.Ben bu tarihi;

Excelde hangi formüllerle yardımıyla görebilirim.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Tam cevap için bir örnek dosya eklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

Daha önceden stoklar için fifo çalışması yapmıştım. Ekteki dosyayı incelersen işine yaraması gerekir.

İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
MS Office Professional Plus 2013 64 Bit -Eng
MSSQL 2012 R2 64 Bit
Merhaba arkadaşlar,

Benim bir problemim var, yardım ederseniz çok sevinirim.

Problem şu; alt alta binlerce satır var (cari hesap ekstreleri). Ben alacağımın nezamandan geldiğini görmem gerekiyor. Yani kalan bakiye (alacağım) hangi tarihten geliyor.

örneğin;

FİRMA ADI TARİH TUTAR BAKİYE

a firması 10/06/05 60 60
a firması 11/09/05 -40 20
a firması 21/12/05 60 80

görüldüğü gibi 31/12/05 kalan bakiye; 80 ytl. ben bu 80 ytl lik alacağıma yaşlandırma yaptığım zaman 60 lirası 21/12/05 tarihindeki faturadan, kalan 20 lirası da 10/06/05 tarihindeki faturadan kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak benim a firmasından alacağım 10/06/05 tarihinden gelmektedir.Ben bu tarihi;

Excelde hangi formüllerle yardımıyla görebilirim.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba fbodurlu , lütfen yazdıklarımı ukalalık olarak algılamayınız...sadece bir tavsiye...Borç yaşlandırma işlemi için bu kadar angarya işlemlemi her cari çin her istendiğinde tekrar tekrar manuel çalışmalar yapıyor olmanız beni çok şaşırttı...Eğer bu manuel işlemler için bir makro yazmazsanız...Zamanınıza çok yazık ediyorsunuz demektir...Size tavsiyem bu işlemleri , Borç yaşlandırma modulu olan bir ticari yazılım kullanarak otomatikleştirmeniz....Tabiki bu yzaılımlarda tek başına her türlü raporu almak için yeterli değil...ama en azından Excel ortamına anlamlı veriler atan bu yazılımlar...Excel deki angaryalarınızı minumuma indirecektir...Tiger daki detaylı ortalama vade raporu ile 2000 cari içibn boş yaşlandırma işlemini yapabilmeniz sadece 5 dakika sürecektir.....veriyi excele aktardıktan sonra size sadece biçimlendirmeler kalır...hata riskinizide sıfıra indirmiş olursunuz...Örnek..LKS2 , Tiger

Excel Vers. ve Dili
türkce
bu konuda banada yardımcı olurmusunuz inanınki aramaktan ve verilen tüm çalışmaları yeniden denemekten yoruldum ortalama olarak vade almak istiyorum yaşlandırmada denilebilir

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
bu konuda banada yardımcı olurmusunuz inanınki aramaktan ve verilen tüm çalışmaları yeniden denemekten yoruldum ortalama olarak vade almak istiyorum yaşlandırmada denilebilir
Merhaba

Banada bu dosya lazım vade,tutar yaşlandırması

size cevap geldimi bana atabilirmisiniz.....

Son düzenleme: