yatay alan grafiği

Excel Vers. ve Dili
Excel2007
merhaba arkadaşlar

excelde kolay bir şekilde yaopabildiğimiz alan grafiği %90 çevrilmiş halini yapmaya ihtiyacım var saatlerce kurcalamama rağmen beceremedim ekteki dosyadakine benzer bir uygulama teorik olarak mümkünmüdür?

yardımlar için teşekkür şimdiden

Ekli dosyalar

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
merhaba arkadaşlar

excelde kolay bir şekilde yaopabildiğimiz alan grafiği %90 çevrilmiş halini yapmaya ihtiyacım var saatlerce kurcalamama rağmen beceremedim ekteki dosyadakine benzer bir uygulama teorik olarak mümkünmüdür?

yardımlar için teşekkür şimdiden
makro ile bir çözüm bulmaya çalıştım umarım işinize yarar, dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel2007
merhaba

yardımlarınız için teşekkür ederim ama grafiği imaj olarak kopyalamaktan ziyade canlı bir grafik olmasını istiyorum.. mümkün müdür acaba böyle bir şey..

Excel Vers. ve Dili
Excel2007
arkadşlar konu ile ilgili yardımcı oalbilecek birileri varmı??

çok kritik.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Sorunuza değişik yaklaşımlarla çözüm getirmek mümkün ... Zira Gökhan bey de, farklı bir yaklaşımla ve makro desteği ile grafiğin resmini almış ...

Bir başka yaklaşım; -makro kodlarını kullanmadan- sadece Excel'in grafik motoru ve serilerini kullanmak olabilir.

Sizinki gibi bir grafiği; -yani bir "Alan grafiği"ni- normal şartlar altında; yukarıdan aşağıya doğru çizdiremezsiniz (veya kategori eksenini, değer ekseni gibi gösteremezsiniz)

Ama "Çubuk grafik" kullanmak suretiyle, istediğinize benzer bir görüntü elde edilebilir. Ancak, "Çubuk grafik"lerde elde edilen sınır çizgisini görüntüsüne, anti-aliasing uygulanamayacağı için, "Alan grafiği"ndeki gibi düzgün bir çizgi değil tırtıklı bir kenarlık elde edilebilir.

Bu durumu bir nebze olsun, önleyebilmek ve göze daha hoş görünmesini sağlayabilmek adına, çubukları (Veri sayısını) çoğaltmak gerekir.

Ekteki örnek, bu mantıkla hazırlanmıştır. Herbir ay, kendi içinde 30 farklı parçaya bölünmüş, bir sonraki ay ile arasındaki eğim hesaplanarak, bölünen parçalara değerler atanmıştır.

Örneği incelediğinizde, daha anlaşılır olacaktır.

NOT : Daha anlaşılır olması adına; serileri sayfa üzerinde oluşturdum ... Ancak siz, bir sayfada bu kadar kalabalığın oluşmasını istemiyorsanız, "Özel Ad" tanımlamaları kullanarak, hepsinden kurtulabilirsiniz.

Bunun yanısıra, bir başka yaklaşım ise; "XY Dağılım grafiği" ve Excel'in "Otomatik Şekil" yaratma motorunu kullanmak olabilir. "XY Dağılım grafiği" ile sınırları belirlenen alanın tam içine uyacak şekilde, makro kodları ile otomatik şekil çizdirilebilir ... Bu alternatif, "Alan Grafiği"ne birebir uyar. Hiçbir fark hissedilmez ... Net'de bir çok örneğini bulabilirsiniz

.

Ekli dosyalar