Yatayara formülünü nasıl kullanıyoruz

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
İNDİS ile birlikte düşeyara formülünü kullanıyorum örnek B2'ye
İNDİS(A1:A10;B1;1) yazıyorum sonra DÜÞEYARA(B1;A1:C10;2;YANLIÞ) yazıyorum başvuru satırının karşısındaki değeri buluyorum. ama YATAYARA formülünü kullanamıyorum. nasıl kullanılıyor. bir örnek verirseniz sevinirim. cevap için şimdiden teşekkürler.

G

Guest

Misafir
Merhaba ekaplan

Yatayara fonksiyonu düşeyara fonksinunun bir başka şeklidir.Yatayara fonksiyonu satırdan değilde stundan arama yapar.
Ã?rneğin
=yatayara(a1;a2:d10;3;0)
fonksiyonunun açıklaması
2 nolu satırda a1 hücresini bul ve aşağı doğru 3. satırdaki değeri göster.

Kırmızı olan alan aramak istediğiniz değerin bulunduğu hücredir.

Mavi olan alan ise aramak istediğiniz satırın bulunduğu alan ama burda dikkat etmemiz gereken aramak istedğimiz hücre bilgisi aramak istediğimiz alandaki ilk satırda bulunması gerekiyor.

Yeşil olan ise seçilen alanda ,aranan hücre bulunduğunda kaçıncı satırı almak istediğinizi sorar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
türker teşekkürler. anlayamadım. formülü hangi hücreye yazayım. olmadı. yapamadım.

G

Guest

Misafir
Merhaba ekaplan

Formulu B1 hücresine yazabilirsin.

Böylece A1 hücresindeki bilgiyi 2.satırda arayıp bulduğu zaman istemiş olduğunuz satır numarasındaki bilgiyi A1 hücresinin yan tarafında gösterebilirsiniz.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
ÝNDÝS

merhaba...
bir veri tabanından kritere göre bir veriyi bulmak için indis mükemmel bir komut
yukardaki soruya katkıda bulunacaksa;
=EÐER(EHATALIYSA(İNDİS(A1:M100;KAÇINCI(P1;C:C;0);KAÇINCI(P2;A2:M2;0)));"aranılan değer yok";İNDİS(A1:M100;KAÇINCI(P1;C:C;0);KAÇINCI(P2;A2:M2;0)))

a1:m100 tablonun tamamı
p1 sütunda aranılan değer
c:c arama sütunu
p2 satırda aranılan başlık
a2:m2 arama aralığı

dolayısıyla indis'in istediği satır ve sütun rakamlarını KAÇINCI ile bularak yatayara yada düşeyara ya gerek kalmıyor..

saygılar..