Yatayara yada düşeyara

Arkadaşlar örnek olarak gönderdiğim gibi oldukça uzun bir dosyam mevcut.Yapmak istediğim Hesap adı Sayfasında A sütununa Hesap Kodu sayfasından kodları aktarmak.
Bir çok örnek gördüm ama kafam basmadı.Özür dilerim..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 (US),
Excel 2010 (US)
Arkadaşlar örnek olarak gönderdiğim gibi oldukça uzun bir dosyam mevcut.Yapmak istediğim Hesap adı Sayfasında A sütununa Hesap Kodu sayfasından kodları aktarmak.
Bir çok örnek gördüm ama kafam basmadı.Özür dilerim..
Hesap adı sayfasında, A1'de:

=IF(ISNUMBER(MATCH(B1,'Hesap Kodu'!$B$1:$B$17,0)),INDEX('Hesap Kodu'!$A$1:$A$17,MATCH(B1,'Hesap Kodu'!$B$1:$B$17,0)),"Veri Yok")

=EĞER(ESAYIYSA(KAÇINCI(B1;'Hesap Kodu'!$B$1:$B$17;0));İNDİS('Hesap Kodu'!$A$1:$A$17;KAÇINCI(B1;'Hesap Kodu'!$B$1:$B$17;0));"Veri Yok")

Son düzenleme:

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
A1 hücresine;

=INDEX('Hesap Kodu'!A1:B17;MATCH('Hesap Kodu'!B1;'Hesap Kodu'!B1:B17;0);1)

formülünü yazıp aşağıya doğru kopyalayın.

INDEX=İNDİS
MATCH=KAÇINCI

oburs

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Excel 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02.03.2026
Hesap Kodu

ekli dosyada en basit şekilde örnek yaptım
umarım olmuştur..
iyi çalışmalar...

Arkadaşlar teşekkür ederim.Dediğiniz şekilde denedim oluyor.Bir ricam daha olacak.Aradığım isimlerin bazıları uyuşmadığı için dolayısıyla kodlar gelmiyor ve yok hatası veriyor.İncelediğimde iki sayfadaki ünvanların tamamının aynı olmadığı ufak farklar olduğunu gördüm.Bu farklarda kod aldığım diğer sayfadaki ünvanların sonlarında.Parçaal fonksiyonunu formüle uyarlayabilirmiyiz.Mesela kod yazılmasını istediğim sayfadaki ünvanın ilk 15 karakterine bakacak, ikinci sayfada bunla örtüşen ilk 15 karakterin kodunu getirecek.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 (US),
Excel 2010 (US)
Arkadaşlar teşekkür ederim.Dediğiniz şekilde denedim oluyor.Bir ricam daha olacak.Aradığım isimlerin bazıları uyuşmadığı için dolayısıyla kodlar gelmiyor ve yok hatası veriyor.İncelediğimde iki sayfadaki ünvanların tamamının aynı olmadığı ufak farklar olduğunu gördüm.Bu farklarda kod aldığım diğer sayfadaki ünvanların sonlarında.Parçaal fonksiyonunu formüle uyarlayabilirmiyiz.Mesela kod yazılmasını istediğim sayfadaki ünvanın ilk 15 karakterine bakacak, ikinci sayfada bunla örtüşen ilk 15 karakterin kodunu getirecek.
=EĞER(ESAYIYSA(KAÇINCI(SOLDAN(B1;15)&"*";'Hesap Kodu'!$B$1:$B$17;0));İNDİS('Hesap Kodu'!$A$1:$A$17;KAÇINCI(SOLDAN(B1;15)&"*";'Hesap Kodu'!$B$1:$B$17;0));"Veri Yok")