Yazdır butonu eklemek ve bazı hücreler dışında dosyanın tamamını kilitlemek

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Merhaba, sitenize yeni üye oldum ve çözmeye çalıştığım bir konu hakkında sizden yardım istemekteyim.

Ekli excel dosyasını işim gereği hazırlayacağım ödeme planlarını oluşturmak için tasarladım. İlk sayfaya bilgileri giriyorum ve otomatik bir tablo oluşuyor. İkinci sayfa ise çıktı sayfası. Veriler otomatik olarak metnin ilgili yerlerine aktarılıyor. En son da ikinci sayfanın çıktısını alıyorum.

Bunu yapmak için çok uğraştım. Bu nedenle formüllerin bozulmasını ya da yanlışlıkla değiştirilmesini engellemek istiyorum. Sadece 1. sayfanın belli bazı hücrelerine giriş yapılabilmesini ve diğer hücerelerin tamamen kullanıcıların etkilerine kapalı olmasını istiyorum. Bunu, dosyayı .exe biçimine çevirerek yapmayı düşündüm ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bunun çözümü için sizden yardım rica ediyorum. Bu olmazsa dosya excel formatındayken bu isteğimi nasıl gerçekleştirebilirim.

Ayrıca ilk sayfaya doğrudan bir "yazdır" butonu eklemek istiyorum. Bunu nasıl yaparım?

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Serdar SELEN

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
İşyerinde Excel 2003 ing
Evde Excel 2007 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-04-2025
Merhaba,

Bu işlemi excelin bir işlevi olan hücre koruma ile yapabilirsin.
Kilitlemek istediğin hücreleri seç sağ klık/hücre biçimlendirme/koruma sekmesi altındaki kilitli seçeneğinin işaretle.
Daha sonra araçlar/koruma/sayfayı koru seçeneklerini tıkla istersen şifrede bırakabilirsin.

Kolay gelsin.

İ

İhsan Tank

Misafir
arkadaşım ben de yazdır makrosu ekledim
butonda bulunuyor
Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
Sheets("GİRİŞ").PrintOut
End Sub

Ekli dosyalar