Yazdırma Aralığı Hk.

Merhabalar.

Bir excel sayfasında iki farklı tablom var. Tablolardan biri B2 - F31 aralığında, diğeri ise; H2 - L32 aralığındadır. Bu tabloların arasında bulunan G ve M sütununa çeşitli veriler girdim. Fakat yazdırma işlemi yaparken tablolarımın tek sayfada yazdırmak ve bu saydada da G ve M sütunlarındaki verileri yazdırmamak istiyorum.

Görünüm - sayfa sonu izlemeden ve Dosya - yazdırma alanını belirle - sayfa yapısından sorunu çözmeye çalıştım. Ancak; başarılı olamadım. Makrolara başvurmadan sadece excel fonksiyonları veya formüllerle sorunu nasıl çözerim? Bir .xls örneği ile yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Þimdiden teşekkürler.

S.M.M.M. Onursal Taştan - İzmir

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
G ve M sütunlarını gizleyerek deneyin. Eğer bunu makro ile yapmak isterseniz. İlk kod G ve M sütunlarını gizler, ikinci kod ise tekrar gösterir.

[vb:1:e88174a142]Sub gizle()
Range("G:G,M:M").EntireColumn.Hidden = True
End Sub
Sub göster()
Range("G:G,M:M").EntireColumn.Hidden = False
End Sub[/vb:1:e88174a142]

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
sanırım yazdırma aralığını belirleyememişsiniz.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Levent arkadaşımın kodlarına ilave olarak, hele bir de aşağıdakileri ThisWorkbook modulüne yerleştirirseniz, tadına doyum olmaz ..... :mrgreen:

[vb:1:affa2caabb]Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
Call gizle
Application.OnTime Now, "göster"
End Sub
[/vb:1:affa2caabb]

Dosyayı yazdırırken, kolonlar otomatik olarak gizlenir.... yazdırma işinden sonra da otomatik olarak gösterir.

Değerli arkadaşlar;

İlginize çok teşekkür ederim. Sizin önerinize uyup makro ile sorunu çözmeye çalıştım. Fakat buz kez de iki sorunla karşılaştım.

Birincisi ; bu çalışmam 3 adet excel sayfasından oluşmaktadır. Levent Bey'in ve Raider'in önerdiği formülleri uyguladığımda tüm sayfalardaki G ve M sütunları yazıcıda çıkmıyor, gizleniyor. Oysa 1.sayfadaki G ve M sütunlarının yazılması gerekiyor. 2. ve 3.sayfalar için bu çözüm tamam. Ancak; 1.sayfa için ne yapmalıyız?

İkincisi; G ve M sütunlarındaki sadece verilerin (rakamların) görünmemesini istiyorum. Sizlerin önerdiği formülleri uyguladığımda G ve M sütunu tamamen kayboluyor. Ve yandaki tablo ile bitişiyor. Oysa bu sütun boşluğunun da gerek görüntü ve gerek yazıcıda kullanılması gerekiyor.

Bu konuda ne yapılabilir?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu durumda G ve M sütunlarının yazı rengi yazdırılmadan önce beyaz yapılıp yazdırıldıktan sonra tekrar siyah yapılabilir. Kodları aşağıdaki gibi deneyin.

[vb:1:a74293093c]Sub gizle()
Range("G:G,M:M").Font.ColorIndex = 2
End Sub

Sub göster()
Range("G:G,M:M").Font.ColorIndex = 0
End Sub

Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
Call gizle
End Sub
[/vb:1:a74293093c]

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Hide etmek yerine hücre içindeki bilgilerin renkleri ile oynayabilirsiniz.

[vb:1:80b9b3805e]Sub beyaz()
Columns("G:M").Font.ColorIndex = 2
End Sub[/vb:1:80b9b3805e]

[vb:1:80b9b3805e]Sub otomatik()
Columns("G:M").Font.ColorIndex = 0

Anladığım kadarı ile sn. raider'ın kodunuda kullandınız (ilk saydadada çalıştığına göre kodlar) onuda Sayfa1'i kendi dosya isminizle değiştirerek aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

[vb:1:80b9b3805e]Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
If ActiveSheet.Name = "Sayfa1" Then Exit Sub
Call gizle

Edit : Pardon Sn.Levent Bey görmedim. Ama aklın yolu birdir. :D

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ama aklın yolu birdir.
Kesinlikle öyle,fakat bu çözümü aynı türde bir kaç soruya daha önermiştim ama hiç rağbet görmemişti. Bakalım bu sefer nasıl olacak.

Değerli Arkadaşlar;

Ben bu işi beceremedim. Ã?nerdiğiniz kodları uyguladım. Ama olmuyor. Çalışmayı ekte gönderiyorum. İnceleyip yanıtlayabilirseniz çok sevinirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanıza gerekli ilaveleri yaptım. Menüdeki yazdır butonuna bastığınızda makrolar otomatik olarak çalışacaktır.

Levent Bey.

İlginize teşekkürler. Siz denediniz mi bilmiyorum, ama ben denedim ve yine aynı sorunla karşılaştım. Yazdır butonuna bastığımda G ve M sütunlarındaki veriler de yazılıyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Baskı özinlemede bakınca yazdırma ayarlarından kaynaklandığını gördüm. Düzeltme yapılmış ekteki örneği inceleyiniz.

Levent Bey.

İişlem tamam. Sizlere çok teşekkür ederim. Sizin de belirttiğiniz gibi sorun yazdırma ayarlarından kaynaklanıyormuş. Sayfa Yapısı - Çalışma sayfasındaki yazdırı siyah-beyaz olarak çentiklemiştim. Sanıyorum sorun buradan kaynaklanıyordu. Bu çentiği kaldırıp danersin'in önerdiği kodu ThisWorkbook a aşağıdaki gibi uygulayınca tam istediğim sonuca ulaştım.

Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
If ActiveSheet.Name = "Vİ bordro" Then Exit Sub
If ActiveSheet.Name = "zarf ön" Then Exit Sub
Call gizle
End Sub

Sub beyaz()
Columns("G:M").Font.ColorIndex = 2
End Sub

Sub otomatik()
Columns("G:M").Font.ColorIndex = 0
End Sub

Tekar teşekkürler. İyi işler, bol kazançlar dilerim.