Yazdırma Aşamasında Karakter sorunu

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-08-2025
Merhaba arkadaşlar,
Wordde hazırladığım bir belgeyi yazıcıya gönderdiğim an metni oluşturan karakterler birbirine geçmekte, tabi ki yazıcıdan da aynı şekilde çıkmakta. Metnin durumuyla ilgili resim ektedir.
Bu bir virüs sorunu olabilir diye ofis programını kaldırıp yeniden yükledim olmadı. Bilgisayara format attım tüm sistemi yeniden kurdum yine olmadı...
İlginç olan ise; bilgisayarımdaki yığınla word belgesi içinde sıkıntının sadece bu belgede yaşanması, yani diğer word belgelerinde yok...
İyi çalışmalar diler, ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim....

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Yazıcı Sürücüsü

Arkadaşım muhtemelen yazıcı sürücünüzde bir sorun vardır yada kablolarınızda.

Windows gerçekte tüm yazıları (bazı yazıcılar hariç) resim bazında gönderir yani kısacası şudur yazdığınız yazıyı düzeniyle birlikte fotoğraflayıp gönderdiğini düşünebilirsiniz. Bu nedenden dolayı karakter hatasını yani yazıcılarda yapmaz ancak halen kullanılan ve eski model olan bazı yazıcılarda karakter olarak yazıcıya gönderdiği için yazıcı ayarları yapılmadığından bu tip hatalar olmaktadır.

Muhtemelen sizin yazıcınızın sürücüsü doğru değil ve/veya yazıcı ayarlarınız doğru yapılmamıştır. Şayet yazıcı bilgilerinizi bana verebilirseniz bildiğim bir modelse yardımcı olmaya çalışırım.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Yazının fontunu değiştirmeyi veya verileri yeni bir kitaba kaydedip deneyin.

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Merhaba arkadaşlar,
İlginizden dolayı teşekkür ederim.
Hp 1018 ve 1020 modelleri ayrıca 1410 ve 3650 püskürtmeli yazıcılarda denedim. Ki, bilgisayarımdaki diğer hiçbir word belgesinde bu sorun yok.Aynı metni yeni bir word belgesine yeniden yazdım( koyala-yapıştır yapmadan) ve yazdır dedim gene aynı sorun.
Aynı font büyüklüğü ve yazı tipinde başka sayfalarda sorun vermiyor, bu belgede veriyor. Belgenin adını değiştirip denedim gene aynı...

aliakgul

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
03-08-2025
Merhaba arkadaşlar,
Bu sorunun kaynağını buldum, başınıza gelirse bilginiz olsun diye paylaşmak istedim.
Söz konusu belgemde, günün tarihini her defasında güncellememek için alan olarak tanımlamıştım. İşte bu alan tanımlamasını kaldırınca sorun da gitti. Bu belge bir şablon idi ve kullanıldığı tüm pc'lerde aynı sorunu vermişti. Aynı yöntemle hepsinde sorun ortadan kalktı.Bilginize...