Yazı karakterleri bozuldu

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba Arkadaşlar,

İlk defa başıma gelen bir sorunum var. Laptop ilk açılışında gayet normal. Birkaç dakika sonra internet sitelerinde gezerken, Page Up/Down ile sayfalar arasında geçiş yapınca yazı karakterleri kısmen silik çıkmaya başladı. Tırtıklı gibi.

Ekran Kartı driverını güncelledim. sonra bir tavsiye üzerine şunları yaptım :

- Masaüstüne sağ tıklayın ekran çözünürlüğü
- Metni ve diğer ögeleri daha büyük veya daha küçük yapın
- Tüm görüntülerim için bir ölçekleme düzeyi seçmeme izin ver
- Uygula tıkladıktan sonra
- Bilgisayarı kapatıp tekrar açıp kapadım ama nafile.

Bunun bir çaresini bilen var mı acaba

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,

Öncelikle ekranda problem yaşadığınız esnada bir ekran görüntüsü alıp bizimle paylaşın yada kendinize mail gönderin ve görselde bozuk dediğiniz alanların nasıl göründüğünü kontrol edin.

Kullandığınız bilgisayar Masaüstü mü, yoksa Dizüstü mü?
İlk kez
Bu sorunla ne zaman, ne yaparken karşılaştınız?

- Masaüstü ise belirteceğim şekilde bir çözüm üretmeye çalışabilirsiniz. (100% Sorununuz çözülür diyemiyorum. Ufakda olsa çözülmeme ihtimali mevcut)
- Dizüstü ise güvenebileceğiniz bir bilgisayar tamircisine götürüp durumu aktarınız. Büyük olasılıkla bilgisayarınızı bir kaç gün test etmek isteyecektir. Bu test sonucu GPU üzerindeki soğutucuyu değiştirecek yada alternatif bir soğutma yöntemi uygulayacaktır diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Üstad netzone çok teşekkür ederim. Daima imdada yetişiyorsunuz. Allah ne muradınız varsa versin.

* Sorun HP laptopta oluyor
* Yakın zamanda HDD yerine SSD takıldı ve Windows 8.1 yeniden yüklendi
* Sorun şimdilik sadece internet sitelerinde oluyor. Örneğin whatsapta ve diğer sitelerde
* Sorunlu ekran görüntüsünü yükledim. http://s3.dosya.tc/server17/mv6lma/YAZI_BOZUKLUGU.jpg.html
* Ekran önce linkteki gibi oluyor. Sonra yazılar doluyor (tamamlanıyor) yani düzeliyor. Ama bu gecikme SSD den önce hiç olmamıştı. ve hayatımda ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba, Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere.

Bu program (GPU-Z) ile ekran kartınıza ait bilgileri alıp paylaşabilir misiniz?

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝365 64 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,

Sorunun çözümüne ilişkin yapılan mesajlaşma sonucu Çözüme ulaşan bu sorunun başkalarına da faydası olabilmesi için ufak bir bilgilendirme yapmak istedim.

Günümüzde tarayıcılar internet sayfasını yüklerken sadece İşlemci (CPU) kullanmadığını, sayfaların daha hızlı açılması için Ekran kartından (GPU) da destek aldığı gerçeği yapılan testler ve kontroller sonucu ortaya çıkmıştır. Ekran kartında oluşan bu yükü azaltmak adına Chrome üzerinde aşağıdaki resimde belirtildiği gibi GPU desteği kapatılarak sayfaların açılmasında gereken yük sadece CPU ya bırakılmıştır. Bu durumda bazı internet sayfalarının yüklenmesinde yavaşlama olabileceği de bir gerçektir.

@baydeniro tarafından verilen bilgiye göre yapılan değişiklik sonucu sorun ortadan kalkmış ve tekrar sorunla karşılaşılmamıştır.

Başkalarına da fayda sağlaması ümidiyle, İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2010
Teşekkürler bende öğrenmiş oldum.