yemek üretim programı

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
degerli arkadaşlar
bir arkadaşımın yemek üretim şirketi var burda üretilen yemekleri şirketler 50-60-100 kişilik gibi tabuldot şeklinde veriyor
1-)ogün çıkaçak yemek listesini oluşturup kullanılacak malzemelerin listesini almak kaç kişi için hangi malzemeden ne kadar (bunu yaptım ekte)
2-)ambara erzak (malzeme )girişi
3-)oluşturulan yemek listesindeki malzemeleri ambardan çıkış yapmak
4-)aylık ne kadar kaç kişilik yemek kimlere verilmş
5-)aylık ne kadar kazanılmış nekadar borçlanılmış

bunun gibi verileri girip çıktısını almak istiyorum sizlerden istegim bu projeye sizlerinde katkınız olması akıl akıldan üstündür gelin el birliğiğle bu projeyi tamamlayalım formumuzda böyle bir proje yok gelin elbirliğiyle geliştirelim
hepinize teşekkür ederim
kodları açık

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
açıkçası, altyapı hoşuma gitmedi.

daha parametrik yapı kurman lazım.

en önemli kısım olan analiz aşamasını kısa geçme.

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
1.çorbalar, et yemekleri, tatlılar diye üç kısıma ayırmışsın. daha farklı bir tür olduğunda tekrar veritabanını güncellenmen gerekecek bu yüzden bana kalırsa bunu sabit hale getirmemelisin daha çok müdahale edilebilir hale getirmelisin.

2.veri girişlerinde ilerki zamanlarda doğru sorgulama yapmak için veri girişlerinin standart olması gerekiyor. senin tablolarında bir şey dikkatimi çekti. şimdi formda listeden aldığın değerlere müdahale edilebiliyor.örneğin birimi kısmı adet yerine ad yazılıp geçilirse ileride bazı sorgulamaların için sorun oluşturabilir.

3.birde sürekli form kullanmışsın galiba malzeme alanları için. bu tip şeylerde bence veri sayfası görünümünü kullan.

şimdilik gördüklerim ve diyeceklerim bu kadar.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Hazırlamaya çalışıyorum ama gerçekten çok zormuş...
Bir de 'yeni54' ve 'kaikai' arkadaşımıza ben de katılıyorum.

Excel Vers. ve Dili
office 2007
bu istemiş olduğunuz program excel üzerinde çok zor bunun için hazır programlar var veri tabanları ve raporlamaları daha kullanışlı

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
program bitirmek için

program bitirmek için sizin görüşlerinizi almak istemiştim ve sizlerin önerisi ile daha iyisini yaparım benim aklıma gelmeyen sizlerin ilave edebilecegi yerler olabilir düşüncesindeyim ve birilerinin işine yarar diye konuyu açtım sizlerin öneri eleştiri ve katkılarını bekliyorum arkadaşlar

Excel Vers. ve Dili
2003
Yapı guncellemelere uygun degıl gibi gorunuyor.
İlişkilerini incelediğimde birsey anlayamadım
Tutarsızlık var
Excel verisi olarak dosya atıp otomatik ilişkilendir demiş olmalısın sanırım

Once yapıyı dogru oluşturmalısın
Yemek kategorileri olarak bir yablo ac ve otomatik ıd versin primary olsun
bu kategorileri yemekler tablosunda bir alan ac ve orada kategorı olarak sorguda baglayarak giriş yap
yani bir menu giriş penceren olsun

konuya yabancı olduğumdan biraz anlamakta ve kurgulamakta zorlanabiliyoruz

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Bir kaç degişiklik yaptım

sayın sekooo vermiş oldugunuz linkteki üçretli bir program reklamı ondan daha güzelleri var ama üçretli emek verilmiş yazılım dili başka bir ticari bir program biz access te nasıl yaparız bunu başarmaya çalışıyorum eleştirileriniz ve yorumlarınız çok güzel ve ilham alıyorum birde ekleme yapabilseniz hepinize teşekkür ederim

Son düzenleme:
Sayın Simendifer,
Yemek üretim programı yaparken örneğin çorbalar için kullanılabilecek malzemeler hakkında bir liste oluşturmuşsun. Mercimek çorbası için kullanılabilecek malzemelerin listesini yapmışsın. İşyerindeki adam sayıları sürekli değişiyor yani bazen izinli olanlar oluyor bazen misafirler geliyor ve yemek adam sayısına göre üretiliyor. Marketten aldığımız malzemelerin hangi yemeklerde ne kadar kullanıldığını da öğrenmek istemekteyiz.

1 Kişilik Mercimek çorbası yapıldığında;
100 gr. Kırmızı mercimek
10 gr. Tuz
3 Bardak Su
1 Kaşık yağ

Diye devam eden malzemeler kullanıldığını düşünelim. Depomuzda da;

100 kg mercimek
10 kg tuz
10 kg yağ

Gibi malzemelerimiz var

Bizim istediğimiz bir form aracılığı ile Çorba ismini seçip yemek yapılacak toplam eleman sayısını da yazdığımız zaman sistem bize hangi malzemeden ne kadar kullanılacağımızı otomatik olarak versin. Örneğin mercimek çorbası 10 Kişilik dediğimiz zaman alt formda

1000 gr. Kırmızı mercimek
100 gr. Tuz
30 Bardak Su
10 Kaşık yağ

Olarak listelesin. Bu verileri de yemeklerin üretim tarihlerine göre numaralar vererek sistemde saklasın. Şöyle ki yukarıda bahsi geçen 10 kişilik çorba bugün yapılmış olsun. Bugünün tarihi ile bu çorbaya bir üretim numarası vererek sistem saklasın. Nedenlerine gelince;
- Her gün her yemek üretimi sonrasında stok sisteminden kullanılan malzemeyi sistem otomatik olarak düşsün ve elimde ne kadar malzeme kaldığını güncel olarak izleme imkanımız olsun.
- Hangi malzemenin hangi günlerde hangi yemeklerde ne kadar tüketildiğini görmek istemekteyim.
- Mercimek çorbası hangi günlerde kaç kişi için üretilmiş görmek istemekteyiz.

Gibi amaçlar doğrultusunda bu bilgiler kullanılacaktır. Kısaca isteğimiz Ana form olsun, ana formda yemek ismi seçildiği zaman alt formda kullanılacak malzemelerin miktarları yemekte bulunan adam sayısına göre listelensin ve yemeği üret dediğimiz zaman kullanılan malzemeyi stoktan sistem otomatik olarak düşsün. Ve üretilen yemeği üretim numarası ve tarihi ile birlikte saklasın. Üretim numarasını seçtiğimizde üretim numarasına ait yemek ismini kaç kişi için üretildiğini ve kullanılan malzeme miktarlarını malzeme listesi ile beraber istediğimiz zaman görüntüleyebilelim

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
tam düşündüğüm gibi

sayın SEYKOK bende aynen öyle düşünüyorum malüm yaz mevsimi ikitane düğünüm vardı birer hafta araile eş dostun düğünlerü vardiyeli çalışıyorum bu sıralar hiç vaktim olmuyor ama sizin isteginize gör düzenlemeye çalışıyorum stok durumu tasarı halinde hepinize kolay gelsin program tek bir fikirle tek bir kişiyle yapılmıyor bu arada demo bir ticari program linki ekliyorum inceleyebilirsiniz http://www.tamindir.com/program/12632/Sofra_Pro_Gida_Yemek_Tarif_Takip_Programi.htm

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
Sayın Simendifer gerçekte bu proje için çalışmak isterdim bende bu aralar yoğum. yoksa access de çalışmayı çok seviyorum. hem böyle bir çalışma hiç aklıma gelmemişti. size bu konuda inşallah yardımcı olurum...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
arkadaşlar ben excell kullanarak stok maliyet dağılım vs işleri manuel olarak çöze biliyorum tüm bilgiler tüm reçeteler yani var bende çok uğraştım maliyet günlük aylık yıllık sarf malzeme genel malzeme kullanılan malzeme vs yemek kişi sayısına bölüp maliyete yansıtıyorum etiketler otomatik oluyor tüm kullanım ları maliyetlerini vs çıkartıyorum ancak bende bir çalışma sayfasında yemeğin adını yazınca detaylarını alt veya yan tarafına bulup getirmesini yapamadımbu konuda mereklı olan ben bunu çözerim diyene 1 excell sayfasında tüm verileri kayıt etmiştim göndere bilirim

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
gönderirsen çok sevinirim