Yeni verileri otomatik olarak yerleştirmek

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Merhabalar. Elimde 2021 lise taban puanlarının yer aldığı bir excell dosyası var. 2022 yılında MEB tarafından 2022 lise puanları açıklanınca yeni verileri 2021 dosyasına eklemek istiyorum. Örneğin Adana Fen Lisesi 2021 yılında 480 puan ile kapatmış. 2022 yılında ise 483 puan ile kapatmış. 2022 dosyasındaki bu verilerin 2021 dosyasına gelmesini istiyorum. Ancak satır sayısı aynı olmayabiliyor. Bu süreçte yeni açılan lise vs. varsa bu 2 dosyayı nasıl birleştireceğim acaba?

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-11-2026
Merhaba,
Her iki dosyada da olan ortak bir içerik varsa Okul kodu gibi yada aynı ise okul adı vb. gibi, düşeyara ile çok basit yapılabilir.

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
01-11-2026
Merhaba,
Basit bir örnek hazırladım. Aşağıdaki linkten indirip, inceleyip kendi dosyanıza uyarlabilirsiniz.

Link silinebilir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Türkçe

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
01-11-2026
Aynı ise çalışır, 2021 Adana Fen Lisesi, 2022 de ADANA FEN LİSESİ, gibi farklılıklar varsa hata verebilir.
2021 de okul adları hangi sütunda, 2022 de hangi sutunda söylerseniz formülü revize etmeye çalışalım.
Her iki yıla ait bir kaç satır bilgi olan örnek dosya eklerseniz daha basit olur.
Benim eklediğim dosya.tc den sizde örnek dosyanızı yükleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Aynı ise çalışır, 2021 Adana Fen Lisesi, 2022 de ADANA FEN LİSESİ, gibi farklılıklar varsa hata verebilir.
2021 de okul adları hangi sütunda, 2022 de hangi sutunda söylerseniz formülü revize etmeye çalışalım.
Her iki yıla ait bir kaç satır bilgi olan örnek dosya eklerseniz daha basit olur.
Benim eklediğim dosya.tc den sizde örnek dosyanızı yükleyebilirsiniz.
Buyrun hocam. Gerekli tüm bilgileri ekledim https://s6.dosya.tc/server20/hr7t4j/LGS.xlsx.html

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
01-11-2026
Dosyanızda FORMÜL sayfasındaki okul isimlerinin başında boşluk, Sayfa1 deki okul isimlerinin başında ise boşluk gibi görünen farklı bir karakter bulunuyor. Bu sebeple eşleştirme olmuyor.
Bir kaç yönten denedim ama sonuç veren denemeyi izah etmeye çalışayım.
FORMÜL sayfasında C2 hücresine =KIRP(A2) yazın, aşağıya doğru formülü çoğaltın, bu değerleri seçip a2den itibaren değerleri yapışır yapın.

Sayfa1 A2 hücresini seçin Adana Fen Lisesi metninin başında bir boşluk var bunu A harfinin solundan itibaren seçin ve kopyalayın, daha sonra A sütununu komple seçin CTRL+H tuşuna basıp açılan yerde Aranan yazan kutuya bu boşluk gibi görünen kopyaladığınız karakteri yapıştır deyin, Yeni Değer yazan yere hiç bişi yazmadan Tümünü Değiştir yapın. Formül çalışacaktır.

Umarım anlatabilmişimdir :)

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Dosyanızda FORMÜL sayfasındaki okul isimlerinin başında boşluk, Sayfa1 deki okul isimlerinin başında ise boşluk gibi görünen farklı bir karakter bulunuyor. Bu sebeple eşleştirme olmuyor.
Bir kaç yönten denedim ama sonuç veren denemeyi izah etmeye çalışayım.
FORMÜL sayfasında C2 hücresine =KIRP(A2) yazın, aşağıya doğru formülü çoğaltın, bu değerleri seçip a2den itibaren değerleri yapışır yapın.

Sayfa1 A2 hücresini seçin Adana Fen Lisesi metninin başında bir boşluk var bunu A harfinin solundan itibaren seçin ve kopyalayın, daha sonra A sütununu komple seçin CTRL+H tuşuna basıp açılan yerde Aranan yazan kutuya bu boşluk gibi görünen kopyaladığınız karakteri yapıştır deyin, Yeni Değer yazan yere hiç bişi yazmadan Tümünü Değiştir yapın. Formül çalışacaktır.

Umarım anlatabilmişimdir :)
Evet, dediklerinizi yaptık ve gerçekten de oldu. Çok teşekkür ederim. İyiki varsınız!