Yinelenen satırları bulma!

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 tr
Selamlar, saygılar! Öncelikle basit tablolarda aritmetik hesaplamalar yapan excele yeni başlamış diyebileceğiniz bir kullanıcıyım. Şöyle bi sorunum var elimde 12 sütun ve 1500 satırlık bi tablo var. Ben butabloda bütün sütun içerikleri aynı olan satırları görmek istiyorum. Yani mesela A3, B3, ....L3 deki değerler A12, B12,...L12 deki değerlerin tamamı ile aynıysa excel bu satırları işaretlesin, renklendirsin veya altını çizsin yani vurgulasın diyorum. Script mi makro mu programlama mı gerekir bilemiyorum o yüzden diğer sorular kısmına yazıyorum. Buraya kadar üşenmeyip okuyanlara teşekkür ediyorum çözümlere ise şimdiden sağolun varolun emeğinize sağlık diyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 tr
Verdiğiniz cevap ta hücre bazlı çalışıyor gibi görünüyor ben hücrelerden oluşan tüm satırı karşılaştırmak istiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Örnek dosyanızı paylaşım sitelerine ekleyip linkini verirseniz yardım almanız kolaylaşır. Lütfen dosyanızda nasıl sonuç görmek istediğinizi de belirtin.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
Kod:
Sub mukerrerSatirlariRenklendir()
    renk = 3
    kontrolSutSay = 12
    Cells.Interior.ColorIndex = xlNone
    For i = Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row To 2 Step -1
        ref1 = Join(Application.Index(Cells(i, 1).Resize(1, kontrolSutSay).Value, 0, 0), "|")
        If ref1 <> String(kontrolSutSay - 1, "|") Then
            For ii = i - 1 To 1 Step -1
                ref2 = Join(Application.Index(Cells(ii, 1).Resize(1, kontrolSutSay).Value, 0, 0), "|")
                If ref1 = ref2 Then
                    Cells(i, 1).Resize(1, kontrolSutSay).Interior.ColorIndex = renk
                    Cells(ii, 1).Resize(1, kontrolSutSay).Interior.ColorIndex = renk
                End If
            Next ii
            renk = renk + 1: If renk = 56 Then renk = 3
        End If
    Next i
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 tr
veyselemre bey cevap için çok teşekürler ama ben bu kodu nereye ve nası giricem onuda yazabilirseniz süper olacak!

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Alt F11 tapın VBA penceresi açılacaktır. Menuden Insert - Module tıklayın. Kodları yapıştırın. VBA penceresini kapatın. Sayfa üzerinde Alf F8 yapın çıkan menuden makroyu seçip çalıştır tıklatın.

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 tr
Ustadim en kisa zamanda deneyeceğim çok teşekkür ederim, elinize emeğinize sağlık bu arada mesajlarınızın altındaki öyküye de ayrıca bayıldım!

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 tr
veyselemre bey gerçekten harika olmuş Allah razı olsun, programcılığınıza sağlık. Her bir eşleşmenin ayrı renk olması da bonus gibi bişey oldu. Ellerin dert görmesin sağolasın varolasın!