zaman aşımına uğrayan kaydın uyarı vermesi

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
selam arkadaşlar,benim bahsettiğim istediğim şey "tetikleyici" olabilir.örneğin; ahmet isimli bir kaydı 01,01,2007 tarihinde girdik , bu şahsın belgeleri eksik diye "belge durumu" alanına "eksik belge" değerini girdik.ama bu şekilde belge durumu eksik olan bir kaydın 3 ay sonra işlem görmemesi için uyarı sonucu bilinmesi lazım(sadece eksik belgesi olanlar için).aradan 3 ay geçince bi şekilde uyarı versin(bulunduğu denetimin kırmızı olması,v.b.) demek istediğim,şu anki tarih ile önceki bir tarih arasındaki farkı gün veya ay veya yıl veya gün/ay/yıl olarak nasıl buluruz.lütfen arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim,işiniz rastgele

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
sorunuza cevap

1.metin kutusu tasarım şeklinde açıkken özelliklerinde koşullu biçimlendirme yolu ile yapabilirsin
2 gönderdiğim örnegi inceleyerekde yapabilirsin

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın takoo,

En basit olarak:

If DateDiff(m,Now,Me.txtKayıtTarihi)=>3 Then
Me.Etiket1.ForeColor=vbRed
End If

Burada DateDiff fonksiyonunda txtKayıttarihi metin kutusundaki tarih ile bugünün tarihi arasında üç ay veya daha büyük bir fark var ise Etiket1 in yazılarının rengini kırmızıya çeviriyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Sayın takoo,

En basit olarak:

If DateDiff(m,Now,Me.txtKayıtTarihi)=>3 Then
End If

Burada DateDiff fonksiyonunda txtKayıttarihi metin kutusundaki tarih ile bugünün tarihi arasında üç ay veya daha büyük bir fark var ise Etiket1 in yazılarının rengini kırmızıya çeviriyor.

İyi çalışmalar
önce teşekkürlerimi sunuyorum.peki sayın modalı, bu süreyi ben artık değiştirmek istersem mesela 3 ay değil de 1 yıl yapmak istersem, bu gönderdiğin kodların neresinde ne gibi bir değişiklik yapmam gerekir?örneğin,şu =>3 Then bölümünü =>4 Then şeklinde değiştirsem bu süre 4 ay mı oluyor? yıla nasıl çevirebilirim? bunları da öğrenmek istiyorum.kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
1.metin kutusu tasarım şeklinde açıkken özelliklerinde koşullu biçimlendirme yolu ile yapabilirsin
2 gönderdiğim örnegi inceleyerekde yapabilirsin
size de teşekkürlerimi sunuyorum ve sayın modalı arkadaşımıza sorduğum gibi size de sormak istiyorum.bu süreyi nasıl değiştirebilirim? 3 ay"ı 5 ay gibi..veyahut 1 yıl olarak nasıl değiştirebilirim? teşekkürlerimi sunuyor , iyi günler diliyorum,kolay gelsin

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın takoo,

DateDiff fonksiyonunun ilk m harfi month(ay) ın kısaltılmışı. Yıl olarak hesaplarsanız y (year) kullanmanız gerekir. Kod yazım sayfasındayken dateDiff fonksiyonunu seçip F1 tuşuna basarsanız İngilizce olarak yardım bulabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi dateDiff Tarih farkını bulan bir fonksiyon. İkinci dğişkeni son tarih üçüncü değişkeni ise ilk tarihi gösteriyor. O zaman dediğiniz gibi 3,4,5,12 ... gibi sayılarla ay farkına göre ayarlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Enterprise
Ayrıca forma koyacağınız bir alanla bu işi daha kolay yaparsınız, demek istediğimn koddan ay sayısını değitirmek yerine forma koyacağınız ay sayısı alanına kaç ay girdiyseniz o sayıya göre renkleri ya da uyarı mesajlarını ayarlayabilirsiniz.. Tabii sayın Modalı'nın koduna formdaki alan ismini yazmanız gerekiyor..
If DateDiff(m,Now,Me.txtKayıtTarihi)=>[alan ismi] Then
End If

gibi....

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
eyvallah diyorum,çok teşekkür ediyorum,işiniz herdaim rastgelsin.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
takoo merhabalar,

Ustaların söylediklerini yaptıktan sonra bir örneğini siteye tekrar yüklermisin?
Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
takoo merhabalar,

Ustaların söylediklerini yaptıktan sonra bir örneğini siteye tekrar yüklermisin?
Kolay gelsin.
tabiiki sayın assenucler, bak şimdi ustaların göndermiş olduğu Diff2Dates("ymd";[büyüktarih];[küçüktarih];Doğru) varya buradaki "ymd" ingilizce tarihin kısaltılmışıymış.year,month ve day..bunlardan hangisini kullanırsan (örnek "m" , sadece ay olarak sonucu gösteriyor) ona göre sonuç alırsın.