Zaman hesaplamada format sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
Merhaba,

Size sormak istediğim sorunu içeren bir dosyayı ekte yolluyorum. Burada kısaca özetlemek gerekirse;

Vardiyalı çalışan elemanların gün içinde performans analizini hesaplamak amacıyla bir excel programı hazırlıyorum. Günün son saatinde örneğin 23:40 gibi uygulamaya geçen personelin işi, geceyarısından sonra bitirmesi halinde örneğin saat 00:20 de bitirmesi durumunda aradaki zamanın her koşulda ilk hücreye yazılan ile arasındaki farkı vermesi, ve bu değerin sayısal değer olarak hesaplanması gerekiyor. Belki bu şekilde pek anlaşılır olmamıştır, lütfen ekte gönderdiğim dosyayı inceleyerek bana yanıt vermenizi rica ediyorum.

Herkese iyi çalışmalar dilerim

Not: yaklaşık olarak birbuçuk saat boyunca forumlarda bu konu ile alakalı olabilecek başlıkları inceledim. Çözüm bulamadığım için yeni bir konu başlığı olarak açıyorum.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorunuz tam anlaşılmıyor. D2 değerinin sayısal formatta gözükmesindeki ölçütünüz nedir. Örnek olarak hücrede şuan 23:20 değer bulunmaktadır. Bu değer sayısal olarak ne olması gerekmektedir ve bu değeri nasıl hesapladığınızı açıklarmısınız..

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
tekrar merhaba

evet haklısınız. "sayısal değer" tanımı yerine "genel sayısal formatında" olmalı. sonucun saat formatında değil genel sayısal değer formatında olmasını istiyorum olmalıydı.

teşekkür ederim

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Hücre üzerine fare ile sağ clik yaptıktan sonra Hücre Biçimlendirme / Genel formatını seçiniz. Yine tam olarak anlayamadım. İstediğiniz bu mu?

.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

D2

Kod:
=DAKİKA((C2+(C2<B2)-B2))
=MINUTE((C2+(C2<B2)-B2))

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
Tekrar Merhaba,

Hızlı yanıtınız ve sabrınız için teşekkür ederim. Sanırım sorunumu ekteki dosyayı inceleyerek daha kolay anlayabilirsiniz. Yine de burada izah etmeye çalışayım.

D2 hucresinde yazılı olan değer 23:40, sağ klik ile formatını değiştirmek istenen sonucu vermiyor. Çünkü bu şekli ile alınan sonuç 9,7222222 oluyor ki benim amaçladığım iki saat arasında oluşan zaman farkını dakika cinsinden elde etmek. Örneğin

23:40 - 00:20 = 40

elde edilen sonuç, bir başka hücredeki formül için referans olarak kullanılacağından mevcut hali ile (en azından benim için) çözümsüz durmaktadır.

Teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
Teşekkür ederim, sonuç mükemmel.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Benim yanıtı görmediniz sanırım.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sorunuzu şimdi anladım. 5. mesajda Necdet Bey formülü vermiş. Mesajı görmediniz sanırım. Bu formülü kullanabilirsiniz..

Not: Geç kalmışım.

.

Son düzenleme:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
ya da

Kod:
=(C2+(C2<B2)-B2)*24*60
ve ilgili hücre sayı formatında olmalı.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 ingilizce
Sonradan gelen yanıtlar dahil, hemen hemen tüm çözüm önerileri gerçekten çok yardımcı oldu. İnanın sadece excel bağlamında söylemiyorum bunu.

Buradaki paylaşım ve dayanışma şevki, az bulunur türden.

Herkese selamlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...