zamanı gelince tuşları sakla

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2029
Arkadaslar

yaptıgım bir programı zamana baglı olarak ;
sifre konmus olarak mudahele sansı engellenen bir kapak sayfasına konan bir kapak resmi ustune eklenmis giris tuslarını , zamanı gelince
resmin arkasına saklayarak kullanımı durdurmak ve sifreyi bilen kisi
tarafından acılarak tekrar kullanıma sokmak istiyorum.

Ekteki dosyanın sifresi 1 dir.

basit olmasına ragmen, birseyleri eksik yapıyorum ve calısmadı bir turlu
nerede hata yaptıgım konusunda yardımcı olursanız sevinirim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu sayfanın kod sayfasına kopyalayın.

[vb:1:b9e6d0eeab]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If b4 = b6 Or b4 < b6 Then
ActiveSheet.Shapes("Picture 3").Visible = False
Selection.ShapeRange.ZOrder msoBringToFront
Range("A1").Select
End If
End Sub
[/vb:1:b9e6d0eeab]

veya resmin arkasına göndereceğinize butonları visible özelliğini false yaparak gizleyebilirsiniz. Örneğin;

[vb:1:b9e6d0eeab]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If b4 = b6 Or b4 < b6 Then
Sheets("sayfa1").CommandButton1.Visible = False
Sheets("sayfa1").CommandButton2.Visible = False
End If
End Sub
[/vb:1:b9e6d0eeab]

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Sayın Leventm
belki arkadaslar yakaladı ve verdiginiz kodlarla , amac gerceklesti ama her ikisiyle de sayfaya kod yada modul icine dahi olsa ben bu basit kodlamayı hala beceremedim. tarihler esit yada b6 buyuk oldugunda hicbirsekilde dugmeler arkaya gitmiyor yada gorunmez olmuyor.
Yapmak istedigim su:
Bir program dusunun,2 gunlugune birine veriyorsunuz.Ancak soz verdigi gibi 2gun sonra program geri gelmiyor. Bunu engellemek icin (visible=false tekrar visible yapma konusunda zorluk yaratıyor)
1-bir kapak sayfasındatum ekran bir resim olsun resmin onunde iki dugme (enter,exit) dusunun , bu sayfa kilitli
2-sayfada resmin altında b4 te "simdi()" bulunsun b6 da 2 gun sonrası yazılmıs ve tarih saat dakika formatında bir hucre olsun.
3-Bu tarihler "program 2ci gun acılırken" ya da 2ci gun icinde "bir saat:dakika'dan sonra " acıldıgında ; birbirini esit ya da b4>b6 oldugunda kendiliginden dugmeleri resmin arkasına atsın
Bu durumda, sayfa kilitli vba kilitli oldugundan , sozunu tutmayan kisi yardım ister ya da programı siler.Yardım istediginde de , sayfa1in sifresini acıp yeniden resmi arkaya itmek yeter.
Yanlıs anlamayın ; bunu boyle yapın demek istemiyorum sadece nerde hata yaptıgımı bulabilmek icin ne yapmayı dusundugumu soylemek istedim . Hatamı
bulmama hala yardım edebilirmisiniz.

hala= a ların uzerine aksan nasıl konuyor bi turlu bulamadım hersey cıktı bu haric,
yapabildigim en yakın sey a^

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
zamana baglı olarak resimle tusları orterek açışı engelleme

Sayın Leventm
Hatayı buldum ve yapmak istedigim, kilitli sayfada zamana baglı olarak arka plan resminin kopyasını en one yapıstırmak suretiyle tusları gorunmez yapabildim. İki sayfalı oldugunda verilen zamana henuz ulasılmadıysa normal gecis yapıyor ve verilen zamana esit yada gecmis ise, arkaplan resmini kopyalayıp en one yapıstırıyor.Menu de tamamen degistirilip ozel menu oldugundan ve sayfa adları da kapatıldıgından hic bir mudahale yapılamıyor. Buraya kadar guzel
Ne zaman ki 30-40 sayfalık bir programın basında bunu yapmaya kalktım ; naparsam yapayım sayfada oldugu halde (picture 1) i bulamadıgını soylemeye basladı.
Ekte iki ornek var, calısıyor . Kilite hicbirsey yazmadan enterlayınca acılıyor ve hicbirsey yazmadan enterlanarak sifreleniyor.Bu sekliyle de kullanılabilir ama genis dosyalarda sorun cıkıyor.

Sizce neden ortalık kalabalık olunca resmi bulamıyor ve illa o resmi orda buldurmak icin ne yapmak gerek.
Saygılar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Buldum !
yeni bir excel dosyasında resim aynı olsa da kendi kendine verdigi ad farklı oluyormus. Bunu anladıgımda yeni adı vba da yazınca dosyanın agırlıgını hic sorun etmeden calıstı...Yani , yukardaki ornekler dogru...kendi dosyalarınızda aynı kodların calısmadıgına rastladıgınızda, resmin adını bulun ve yeni adı koda girin