E-topla Sorunsalı

Excel Vers. ve Dili
2010
merhaba arkadaşlar,

müşteri carilerini takip ettiğim bir excel dosyam var. Yalnız müşteri bazlı değil tüm müşterilerin carisini tek dosyadan kontrol ediyorum(tek tek cari hesap açmamak için). Sorunum şu D sütununda örneğin şu şekilde yazıyor; "x firması - y firması - 40 çuval iplik - 1000kg", E sütununda ücreti F sütununda da yapılan tahsilatlar var. Tahsilatı da "y firması tahsilat" şeklinde giriyorum. Ayrıca 6000 civarında satır var bilginiz olsun.

e-topla formülünü başka dosyalarımda kullanıyorum fakat bu dosyamda farklı varyasyonları denesemde sonuç hep 0 çıkıyor. Yapmak istediğim ise y firmasının borcunu ve ödediklerini yan yana hücrelere eklemek ya da tek hücrede borçtan ödenmişi çıkarak yazdırmak. Denediğim varyasyonlar bunlar sonuç hep 0 çıkıyor.

=ETOPLA(D1: D6000; "Y FİRMASI" ; E1:E6000)
=ETOPLA(D: D;"Y FİRMASI" ; E:E)
=ETOPLA(D: D;"Y";E:E)
=ETOPLA(D1: D6000;"Y FİRMASI"; E1:E6000)-ETOPLA(D1: D6000;"Y FİRMASI"; F1:F6000)

Yardımcı olursanız sevinirim..

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-10-2028
Merhaba,

Etopla kullandığınıza göre kullanım şeklini biliyorsunuz. Bu da kullandığınız veride problem olduğunu gösteriyor aslında. Dolayısıyla örnek dosya kesin çözüm getirir. Fakat benim kullanımlarımda karşıma çıkan bazı durumlar var, siz de kontrol edebilirsiniz;
- Ölçüt aralığı ve Toplam aralığı aynı boyutta olmalıdır. (Ölçüt Aralığı A2:A6000 iken, Toplam Aralığı F2:F5000 olamaz)
- Toplama çalıştığınız veri bloku ne kadar rakamlardan oluşuyor görünse de aslında sayı olmayabilir. Başında - sonunda boşluklar olabilir yada metin olarak tanımlanmış olabilir. -ki paket programlardan gelen verilerde sık karşılaşıyorum- Bu durumda sayıları önce elinizle toplamaya çalışın, toplanabildiğine yani gerçekten sayı olduğuna emin olun.
- Ölçütünüz çok küçük farklarla ölçüt aralığınızdaki veriler ile uyuşmuyor olabilir. Örneğinizden hareketle; Ölçüt aralığınızda "Y FIRMASI" yazıyorken ölçütünüz "Y FİRMASI" olabilir. Ölçüt aralığında yada ölçüt verinizde fazladan boşluk yada simge olabilir.
- Örneği yazarken sehven yazmış olabilirsiniz fakat D sütununda hem firma isimleri hem de ürünler KG ile birlikte yazıyor demişsiniz. böyle toplu bir veriden ayıklamaya çalışıyorsanız "*" (Yıldız) işaretini kullanabilirsiniz. Kullanımı kabaca: =Etopla(D:D;"X FİRMASI*";F:F)
- Yine örneği anlatımınızda tahsilatı "y firması tahsilat" şeklinde girdiğinizi belirtmişsiniz. Durum buysa zaten o hücreler sayısal (Yani toplanabilir) veriler içermediği için sonuca ulaşamazsınız. Toplanacak sütun bilgileri sadece sayılardan oluşmalıdır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Paylaştığınız resim linki hatalı olmuş.

Örnek dosya paylaşırsanız daha net cevaplar alabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2010
doğanD arkadaşa teşekkürler yardımıyla çözdük işi. müşteri bilgileri olduğu için burada dosyayı paylaşmam pek mümkün olmadı.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için formül şu şekilde;

=ETOPLA(D1: D6000; "*" & "Y FİRMASI" & "*"; E1:E6000)

olay aramak istediğimiz kelimenin başına ve sonuna "*" bu ifadeyi yazmaktaymış yani.

Excel Vers. ve Dili
2010
ya da "*Y FİRMASI*" bu da çalışıyor.