2 Farklı csv Dosyasından Farklı Verileri Excel'e Belirli Alanları Toplatarak Aktarma

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba
Binamızda Klima Kullanımları ile csv Formatlı 2 farklı dosya ile Rapor alıyoruz.
Bu csv Dosyaları farklı Cihaz olması sebebiyle Raporlar Farklı oluyor. Alınan Raporlarda işimi
ze yarayan her csv dosyasında 3 Sütun birde bunların Toplamları için Bir Sütun kullanıyoruz.
Sorum ekte hem csv dosyaları hemde kullanılabilir hale getirdiğim Excel dosyasını paylaşıyorum.
İstediğim csv Dosyalarından her ay kullanabileceğim "Verileri Al" Butonuyla Makro ile sadece
gerekli olan Sütunlardaki verileri çekip toplamlarını örnekdeki gibi aldırabilirmiyim.
Excel de her csv için bir sayfa var ayrı ayrı çekmek gerekecek sanırım esasında 2 csv den çekip birde Tek Çift daireleri
Sıraya sokup tek Sayfada verileri alabilsek daha iyi olur ama sanırım zor olur. Konuya yardımcı olabilecek ustalara
şimdiden çok teşekkür ederim. Ayrıca csv den Excele çekmek için kullandığım dosyayı da paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

GursoyC

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Dosyanız ektedir.
"Yol" bilgisini kendi bilgisayarınıza göre düzenlersiniz.
Ekteki dosya, klima1.csv ve klima2.csv aynı klasörde olmalıdır.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Dosyanız ektedir.
"Yol" bilgisini kendi bilgisayarınıza göre düzenlersiniz.
Ekteki dosya, klima1.csv ve klima2.csv aynı klasörde olmalıdır.
Teşekkür ederim gayet güzel çalışıyor. Daire Noları Tek Çift numaralar alt alta sayfalara göre sıralanmış sanırım Daire sıra nolarını
sıralamak bir o sayfadan diğerini öbür sayfadan alması gerektiğinden biraz sıkıntılı olurdu sanırım genede işimi kolaylaştırdı.
Ellerinize sağlık tekrar Teşekkür ederim.

GursoyC

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Rica ederim.
Daire sırasında sorun farklı sayfalar değil. Sorun daire isimlerinin dijit sayıları.
Daire 1'i D01 diye kaydetseniz sıralama yapılabilir. Ama mevcut haliyle sıralama yaptırdığınızda Excel kurallarına göre D19 dairesi D1 dairesinden önce gelir. Veya D20 dairesi D2 dairesinden önce gelir.
Kısaca, daireyi belirten dijit sayınız 2 ise, dairelerinizi D01, D02 şeklinde numaralandırmalısınız.
O zaman doğru şekilde sıralama yapmak 2 satır koda bakar.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Rica ederim.
Daire sırasında sorun farklı sayfalar değil. Sorun daire isimlerinin dijit sayıları.
Daire 1'i D01 diye kaydetseniz sıralama yapılabilir. Ama mevcut haliyle sıralama yaptırdığınızda Excel kurallarına göre D19 dairesi D1 dairesinden önce gelir. Veya D20 dairesi D2 dairesinden önce gelir.
Kısaca, daireyi belirten dijit sayınız 2 ise, dairelerinizi D01, D02 şeklinde numaralandırmalısınız.
O zaman doğru şekilde sıralama yapmak 2 satır koda bakar.
İyi çalışmalar.
Evet haklısınız bende sıralamak istediğimde dediğiniz problemle karşılaşıyorum ama buna benim yapacağım bir şey yok
cihaz bu şekilde raporluyor. Ne yapalım bu şekilde idare edecem artık tekrar teşekkürler.

GursoyC

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Daire sayınız çok olmadığı için kodları daire isimlerini değiştirecek biçimde güncelledim ve daireleri sıralattım.
Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Tekrar merhaba
#6 numaralı mesajdaki dosya ile iki farklı klima1.csv ve klima2.csv dosyalarından verileri çekiyorum.
İstediğim bu iki dosyadan verileri çektikten sonra bu iki CSV dosya adlarının sonuna Tarih ekleyerek adlarını değiştirebilirmiyim.
klima1_2021-11-15.csv ve klima2_2021-11-15.csv şeklinde Tarih örnektir günün tarihi olacak.
Bu dosyalar her ay tekrarlandiği için aynı isimde kaldığında verileri alırken sıkıntı yaratıyor. Manuel elle değiştirmek gerekiyor.
Dosya koduna olabiliyorsa ne gibi bir ilave yapılabilir. Her iki CSV dosyası için.
Destek olacaklara şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba Sorduğum soruyu hallettim cevap verecek olan olursa uğraşmasına gerek kalmadı.
iyi günler