2 farklı değere göre sayarak toplama

Excel Vers. ve Dili
2000
Arkadaşlar bir tablom var burda 1500'e kadar kişilerin ünvanları var bu ünvanların her birinin kaçı erkek kaçı bayan kaçının iş durumu mevcut yada yok olduğunun toplamını almak istiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Arkadaşlar bir tablom var burda 1500'e kadar kişilerin ünvanları var bu ünvanların her birinin kaçı erkek kaçı bayan kaçının iş durumu mevcut yada yok olduğunun toplamını almak istiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

Merhaba,

Ünvana göre cinsiyetleri aşağıdaki formül ile sayabilirsiniz..

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((Sayfa1!$A$2:$A$26=$B4)*(Sayfa1!$B$2:$B$26=C$3))
Yalnız iş durumunu nasıl sayacağınızı anlayamadım. Tabloda sadece Ünvan ve iş durumu sütunu var iş durumu sütununda ise var ve yok var. Bu kısmı daha detaylı açıklayınız..

.

Excel Vers. ve Dili
2000
1.öncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim forumda bu tür örnekler var yaptım ama hata verdi örnek olarak bana belge atarsanız sevinirim
2.ünvanlara göre iş durumunu kadın erkek fark etmez sadece ünvanlara göre var olan sayıyı ve yok olan sayıyı bulmak istiyorum

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
1.öncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim forumda bu tür örnekler var yaptım ama hata verdi örnek olarak bana belge atarsanız sevinirim
2.ünvanlara göre iş durumunu kadın erkek fark etmez sadece ünvanlara göre var olan sayıyı ve yok olan sayıyı bulmak istiyorum
Dosyanız ektedir..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2000
Sayın Espiyonalaji elinize sağlık aradığım formül böyle bir şey teşekkür ederim yalnız bu formülün mantığını anlamadım yardımcı olursanız

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr