3-4'lü veri saydırma ve toplama

etf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Herşeyde önce herkese kolay gelsin ve destekleriniz için teşekkürler.

Elimde yaş cinsiyet ve teşhislerin oluşturduğu bir liste var. Bu listeden Teşhislere göre belli yaş grubunda cinsiyeti de göz önüne alarak saydırmak istiyorum.(örneğin Akut Tonsillit (J02) Erkek 45-64 arası 50 kişi;Akut Tonsillit (J03) Kadın 45-64 arası 37 kişi gibi). Ekli Dosya.
Veriseçsay fonksiyonu ile denedim ama bir türlü yapamadım. Ne gibi bir formül yada formül dizisi veya makro kullanabilirim.
Yardımlarınızı esirgemezseniz çok minnettar olacağım.

Teşekkürler...

Saygı ve sevgi ile...

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Tablonuzdaki verileri başka tabloya aktararak denemek zorunda kaldım. Nedeni ise tablonuzdaki açıkladığınız sayıları bulamadım. 2. sayfada yaşa bakmaksızın verilerinizi saydırdım ama yine sizin sayılarınıza ulaşamadım.
Yinede inceleyin.

Excel Vers. ve Dili
excel 2000 Türkçe
&
excel 2003 Türkçe
Kod:
=eğersay(a:e,ve(1.kosul,2.kosul,3.kosul....))
seklinde deneyiniz. eklediğiniz dosyada yaş aralıkları tarih olarak ayarlanmış onun için sayım düzgün çıkmıyor...

etf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Slm.
Tablonuzdaki verileri başka tabloya aktararak denemek zorunda kaldım. Nedeni ise tablonuzdaki açıkladığınız sayıları bulamadım. 2. sayfada yaşa bakmaksızın verilerinizi saydırdım ama yine sizin sayılarınıza ulaşamadım.
Yinede inceleyin.
Kod:
=eğersay(a:e,ve(1.kosul,2.kosul,3.kosul....))
seklinde deneyiniz. eklediğiniz dosyada yaş aralıkları tarih olarak ayarlanmış onun için sayım düzgün çıkmıyor...
Sayın muygun ve karadami; yardımlarınızı esirgemediğiniz için teşekkürler. Emeğinize sağlık....

Sayın muygun düzenlemiş olduğunuz formül dizesi gayet güzel çalışıyor. Sizin düzenlemiş olduğunuz 2.sayfada rakamların tutmamasının sebebi bazı isimlendirmelerin yanlış olmasından kaynaklanıyor (örneğin tabloda Akut Bronşit (j20) varken bizim teşhislerde (E,F ve G sütunlarında) yok). Ayrıca toplam rakamlarda teşhis listesi toplamı ile tablo rakamlarının toplamı eşit olamaz ;çünkü tabloda teşhislerin hepsi mevcut değil.

Yardımlarınız ve ilginiz için tekrar tekrar teşekkürler...

Sevgi ve saygı ile...

Son düzenleme: