3500 hücredeki isimlerin aynı olanlarını nasıl buluruz?

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
herkese iyi günler.

excelde şöyle bir fonksiyon varmı bileniniz varsa yardım lütfen.

hücrelerde aynı olan veya benzer olan verileri( daha doğrusu metinleri) bulmak istiyorum.

şunu belirteyim ctrl+f yani bulma fonksiyonu gibi deil ; belirlenen hücrelerdeki aynı olan metinleri bana göstermesi lazım. yani ben bişey belirtmeden

yardım ederseniz çok müteşekkür olurum

çünkü 3500 satır var ve bunlardan 100 tanesi falan aynıdır. o kadar çok çeşit içinde benim farketmem mümkün deil.

Kemal Demir

Özel Üye
Sn.ndrnprn,

Sitede fazlası ile örnek mevcut.ama ben size elimden geldiğince yardımcı olmaya calısacagım.

Formu ile;

Bakılacak kolon a kolonu ise veriyi a kolonuna göre sıralayıp aşagıdaki formulu yazınız.

A kolonunun yanına bir kolon açarak aşagıdaki formulu yazınız.
=if(a1=a2;"Aynı";"Farklı")
=Eğer(a1=a2;"Aynı";"Farklı")

Kod ile yapılımına ornek;

Bakılacak kolon a kolonu ise veriyi a kolonuna göre sıralayınız.
Kod:
Sub TekrarBul()
For x=2 to [a65536].End(3).Row
if Cells(x+1,1).value=Cells(x,1).value Then
[color=3]'Aşagıdaki Kod Tekrarları Kırmızıya Boyar[/color]
Cells(x+1,1).interior.colorindex=3
End if
Next
End Sub
Umarım Yardımcı olabilmişimdir.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Örnek dosya ekleseydiniz daha iyi olurdu.

Bir başka alternatif şöyle;

Eğer listeniz A1:A3500 aralığında ise B1 hücresine şu fonksiyonu yazıp listenin sonuna kadar çekin.

=EĞER(EĞERSAY($A$1:$A$3500;A1)>1;"X";"")

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın ndrnprn

Sayın Mehmett'in formülünü değiştirerek ekte bir dosya sunuyorum. Bu formülde tekrarlanan bütün isimleri belirtilmiyor.

Örneğin Ahmet ismi ilk geçtiğinde birşey demiyor ama daha sonra tekrarlanıyorsa Var olarak işaretliyor.

Bende böyle bir mantık kurdum.

Aynı mantığı KOŞULLU BİÇİMLENDİRME ile yapmak istiyorsanız. Örnekteki A sütununu seçip koşullu biçimlendirme de formüle :

=COUNTIF($A$1:A1;A1)>1
=EĞERSAY($A$1:A1;A1)>1

Girerseniz ikinci bir sütunda formüle gerek kalmaz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
pekala şöyle birşey de yapılabilir

veri menüsünden filtre uygulaya oradan da gelişmiş filtreyi seçebilirsiniz.

burada karşımıza çıkan tabloda belirttiğimiz hücre aralığını diyelim ki

$A$1:$A$65536 seçmiş olursunuz

başka bir yere kopyala seçeneğine tıkladıktan sonra aktif olan hedef kutusuna boş bir sayfa ya da aynı sayfa da boş bir kolon seçerek hedef yerimizi belirleriz

bir alt tarafında yalnızca benzersiz kayıtlar seçeneğini aktif hale getirdikten sonra tamam diyelim böylelikle aynı satırda aynı olan kayıtların bir tek sütünda toplandığını görmüş oluruz tabi bu sıralama da aynı olan kayıtlar sıralanacaktır yani benzersizler eğer birbirine benzeyen birkaç seçenek çıkarsa onları da kendi aralarında sıralayıp istediğiniz verileri görebilirsiniz.

kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
ilgilenen herkese teşekkür ederim.

NECDET BEYİN YAPMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMA İLERDE VERİ EKLENİRKEN DAHA YARARLI OLABİLİR. FAKAT BURDAKİ SORUN GİRİLEN ŞİRKET İSİMLERİNİN ( TİC. YERİNE TİCARET ) YAZILDIĞINDA YAZILAN FORMÜLÜN ETKİSİZ KALMASI OLABİLİR.

İKİNCİ BİR SORUN İSE ÖRNEK OLARAK YANLIŞ BİLGİDEN DOLAYII ŞİRKET TELEFONU KAYIT EDİLİRKEN EĞER VAROLAN BİR KAYIT İSE ORDADA UYARMASI OLABİLİR.

BUNA BİR ÇÖZÜM GETİRİLİRSE GERÇEKTEN SÜRE OLABİLİR. BNE KISITLI BİLGİLERİMDEN DOLAYI BU OLAYIIBİLGİLERİ HARF SIRASINA GÖRE TANIMLAYIP AYNI OLANLARI SİLEREK YAPTIM.

FAKAT ÖZELLİKLE İKİNCİ PARAGRAFDA BAHSETTİĞİM ŞEYİ YAPMAK GERÇEKTEN İŞE YARARDI.

KONUYA TEKRAR İLGİLENİRSENİZ SEVİNİRİM.

HERKESE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Koşullu Biçimlendirme'nin formül kısmına şu formülü =EĞERSAY($A$1:$A$3500;A1)>1 yazıp deneyiniz.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Verdiğim linki tekrar incelemenizi isteyeceğim orada istediklerinizin hepsini yapabilirsiniz.